Přehrada

Po koupání v přehradě se lidé osypali, možná za to mohou šneci!

Po koupání v přehradě se lidé osypali, možná za to mohou šneci!
Zdroj: Getty Images

Krajská hygienická stanice v Ostravě informovala o možných zdravotních komplikacích po vykoupání v Těrlické přehradě - části Pacalůvka. Stanice obdržela podnět, podle kterého se někteří lidé z vody v přehradě osypali. Mělo by jít o takzvanou cerkáriovou dermatitidu, za kterou mohou stát šneci!

"Krajská hygienická stanice informuje o aktuálně obdrženém podnětu na zdravotní obtíže spojené s výskytem cerkáriové dermatitidy při koupání v Těrlické přehradě, části Pacalůvka," oznámila stanice na svém facebooku.

"Tento podnět je v současnosti prověřován. Byl proveden sběr plžů, na které je vázán životní cyklus parazitů, kteří mohou být původci uvedené nákazy a předán k odbornému vyšetření do laboratoře. Po získání výsledků bude veřejnost dále informována," pokračuje příspěvek.

Kvůli dalším informacím jsme stanici kontaktovali a nyní čekáme na vyjádření. Podle posledního šetření z 19. 7. byla přitom kvalita vody ještě v tu dobu vynikající.

Cerkiárová dermatitida je alergické kožní onemocnění, kterým se většina pacientů nakazí během koupání v přírodních nádržích, ve kterých se vyskytují plži. Ti vylučují infekční larvy ptačích motolic, kteří pak parazitují na svém hostiteli. Savci včetně člověka jsou pro motolice spíše náhodnými hostiteli, ve kterých nemohou ukončit svůj vývoj.

Související obsah

Nemoc se u lidí projevuje jako svědivá vyrážka s pupínky, které dosahují zhruba 2 milimetrů. U citlivějších jedinců způsobuje onemocnění horečku, zvětšené uzliny a otoky. Místo vyrážky je dobré mazat krémem proti svědění a chladit. Po několika dnech projevy zmizí.

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz