Víno

Sezóna burčáku je tady! Hrozny sbírali vinaři rekordně brzy

Rekordně brzy museli letos začít vinaři se sběrem hroznů. Už teď se tak na jihu Moravy začíná prodávat burčák. Teplé počasí zrání a sklizeň hroznů urychlilo o dva až tři týdny. Ceny burčáku by měly být stejné jako loni, tedy kolem 70 korun za litr.

Klima na jižní Moravě připomíná v posledních týdnech spíš jih Evropy, proto není divu, že je dřív i burčák. Už před týdnem vinaři zjistili, že můžou okamžitě stříhat hrozny, které obvykle bývají v tuto dobu ještě tvrdé.

Počasí tak letos předběhlo zákon, který umožňuje prodávat burčák až od srpna. "V období od 1. srpna do 30. listopadu a navíc toho kalendářního roku, ve kterém byly hrozny révy vinné sklizeny," informoval o pravidlech mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Radoslav Pospíchal.

Mezi prvními burčák nabízí vinař Miloslav Machuča z Valtic na Břeclavsku, který má stánek třeba u silnice I/52 u novomlýnských nádrží. Předloni přitom jiskřivý nápoj prodával asi o dva týdny později.

Související obsah

"Momentálně vyrábím burčák z Irsai Oliver, je to nejranější odrůda tady na Moravě, proto je to také skoré, tak brzo, v půlce srpna," říkal Machuča před dvěma lety.

Cena by měla být stejná jako loni, 70 korun za litr. Pravý burčák musí být z českých hroznů. Kdo nabízí nápoj z těch zahraničních, musí ho označit jako částečně zkvašený hroznový mošt.

Ondřej Požár/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz