Dluhy

Babička měla dluhy, uspala vnuka a zapálila dům! Teď chce z vězení

Ústecký krajský soud zamítl žádost o obnovu procesu ženě (60) z Děčínska, která uspala nezletilého vnuka a zapálila dům, ve kterém oba žili. Motivem mělo být vyplacení pojistky příbuzným, protože dlužila stovky tisíc. Před dvěma lety za to dostala šestnáctiletý trest vězení, teď žádala, aby soud důkazy přezkoumal.

"Máte v rukách můj další život a já bych vás chtěla hrozně moc poprosit, abyste povolili obnovu řízení a aby se celá věc znovu prošetřila," žádala žena, kterou soud poslal na 16 let za mříže.

Před třemi lety uspala třináctiletého vnuka prášky, které mu dala do sklenice s vínem. Pak podle rozsudku rozlila po domě hořlavinu, zapálila ji a šla si lehnout k vnukovi do pokoje.

Požáru si ale všimla sousedka, házením kamínků do okna chlapce vzbudila a ten poté probudil i babičku. Oheň dům z velké části zničil. Už pět dnů po požáru žádala babička po pojišťovně dva miliony jako náhradu škody. Neuspěla. "Jsem podal obžalobu pro pokus trestného činu vraždy a pro pokus trestného činu pojistného podvodu," vysvětlil státní zástupce Vladimír Jan.

Související obsah

Žena dlužila přibližně 400 tisíc a původně jí hrozilo, že se její dům bude muset kvůli zaplacení dluhu prodat. Podle soudu vyhrožovala insolvenční správkyni, že tím připravila o život ji i vnuka.

Dva roky po rozsudku žena přišla s novým znaleckým posudkem, který měl dokázat její nevinu. Soud ho ale smetl ze stolu. "Existuje 20 dalších pochybností," vysvětloval. "Ten znalecký posudek byl shledán zcela nevěrohodným, obsahuje celou řadu zásadních nesrovnalostí, polopravd i zcela jednoznačných výmyslů," odůvodnil své rozhodnutí soudce Jiří Bednář.

Původní rozsudek 16 let vězení tak zůstává v platnosti. Eskorta ženu odvezla zpět do věznice.

Martin Kočárek/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz