ČOI

Pozor na registr dlužníků! Je k ničemu, jen z lidí tahá peníze

Pozor na registr dlužníků! Je k ničemu, jen z lidí tahá peníze
Zdroj: Profimedia

Česká obchodní ispekce (ČOI) varuje před tzv. Centrálním registrem dlužníků (CERD) České republiky. Službu provozuje americká společnost, tváří se ale jako oficiální registr dlužníků. Po registraci je ale téměř nemožné zrušit předplatné.

"Služba údajně umožňuje zobrazení údajů vedených v jednotlivých členských registrech státní správy, bankovních registrů, databází soukromých subjektů a nabízí mj. vydání potvrzení o bezdlužnosti," informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Pomocí vydaného dokumentu má zákazník zjistit, zda není v registru evidován jako dlužník. Banky i úvěrové společnosti se ale od CERD distancují. Takový doklad podle nich není relevantní.

"Česká obchodní inspekce pravomocně uložila v loňském roce provozovateli CERD pokutu 60 tisíc korun, protože klamavě vytvářel dojem, že se jedná o oficiální registr dlužníků," doplnil Fröhlich. Žádný takový registr ale v Česku neexistuje.

Související obsah

Provozovatel navíc zákazníky neinformuje o možnosti odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnům, o cenách nabízených služeb ani o podmínkách uplatnění reklamace. Spotřebitelé si také stěžují, že po registraci není možné kontaktovat provozovatele a ukončit předplatné.

Před CERD varoval už dříve také Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). "Přes varování státních orgánů, finančních institucí i řady odborníků také v minulém roce lidé platili za potvrzení o bezdlužnosti, aniž by se seznámili s podmínkami nabízených služeb," uvedl ÚOOÚ.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz