Inspektor TV Nova

Výlet na Plešné jezero si užijí peší i cyklisti! Vyhloubil ho ledovec

Prázdninoví inspektoři se tentokrát vydali na Šumavu k Plešnému jezeru. Patří k nejkrásnějším jezerům u nás, kdysi ho vyhloubil ledovec a leží v nadmořské výšce přes tisíc metrů.

Většina turistů i geologů považuje za nejkrásnější jezero, které se nachází v Česku, právě Plešné. Zabírá plochu sedm a půl hektaru a jeho maximální hloubka je 18 metrů. Za návštěvu rozhodně stojí, také se mu přezdívá "perla Šumavy".

Plešné jezero, kterému se také říká Balvanité, se rozkládá na svahu hory Plechý, nejvyšší hory české části Šumavy. Pohled na něj vás uchvátí. "Je to ledovcové jezero, které nevytvořil člověk, ale příroda," uvedl strážce Luděk Švejda.

"Vzniklo v poslední době ledové, asi před deseti tisíci lety, kdy tady na svahu Plechého byl usazen ledovec, který postupně roztával a tak vzniklo jezero," doplnil Švejda.

Osm ledovcových jezer se nachází na Šumavě. Pět z nich na české straně a 3 na německé. Jen to Plešné ale pod hladinou ukrývá něco, co žádné jiné ne. "Vyskytuje se tu jako na jediném místě v republice tzv. šídlatka ostnovýtrusá, která roste půl až metr pod hladinou," říká strážce.

Při tiché procházce k tomuto cíli můžete spatřit i různé druhy lesních zvířat. "Jsou zde i zvláště chráněné druhy živočichů. Může se návštěvníkům povést, když budou potichu, vidět rysa ostrovida. Poslední dobou se zde objevuje sokol stěhovaný. No a tetřev hlušec, který tady má jedinou životaschopnou populaci ve střední Evropě," vypočítal Švejda.

Související obsah

V jezeře se ale nevykoupete, platí tu přísná pravidla a ty musí návštěvníci, kterých tu denně projde přes 500, dodržovat. Komu by přece jen nestačilo pár hodin, je tu ještě další možnost. "Stále se tu udržuje skupina lidí, kteří rádi chodí na vandr a spí pod širákem. Proto správa parku zřídila nouzová nocležiště. Je to vždycky na jednu noc, nesmí rozdělávat oheň, vyspí se a ráno putuje dál. Jsou rozmístěna po celé Šumavě," vysvětlil Švejda.

Pokud vás popadne hlad, máte dvě možnosti. Buď se můžete najíst v kiosku asi tři kilometry od jezera, nebo ve Stožci, kde se hlavní jídlo pohybuje okolo 120 korun. Otevírací doba je samozřejmě nepřetržitá. Zaparkovat můžete sedm kilometrů od jezera za 100 korun na celý den a vstupné je zdarma.

Plešné jezero je pro turisty a cyklisty ideálním místem, kam si vyrazit. Procházka je to sice delší, ale dá se zvládnout i s malými dětmi. Proto prázdninoví inspektoři udělili zlatou medaili.

epa, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz