Pitná voda

Kvůli suchu dochází pitná voda! Pomoct má speciální technika

Kvůli extrémnímu suchu dochází menším obcím i městům pitná voda. Radnice jsou tak nuceny žádat o pomoc Správu státních hmotných rezerv. Ta je obcím schopna do pár hodin dodat cisternu na pitnou vodu. V každém kraji je prý minimálně jeden sklad s desítkami připravených strojů.

Jeden z největších skladů speciální techniky se nachází v Čachovicích u Benátek nad Jizerou. Technika se v minulých letech používala při povodních, letos ale plní významnou roli v boji proti extrémnímu suchu.

Sucho především v malých obcích a městech způsobilo nedostatek pitné vody. Radnice se tak ve velkém obracejí právě na Správu státních hmotných rezerv. A ta má jen v Čachovicích desítky strojů, které jsou okamžitě připraveny k odjezdu.

Do postižených míst se tak například velké nádrže na pitnou vodu dostanou během několika desítek minut. Výhodou je, že v každém kraji je minimálně jeden sklad, který v případě nouze pomůže okolním vesnicích a městům.

Související obsah

Právě kvůli nedostatku pitné vody si oproti minulým rokům obce daleko častěji půjčují například velkou stanici úpravny vody, která je schopná během hodiny pročistit zhruba pět tisíc litrů vody a to i extrémně špinavé.

Pronájem jednoho speciálního stroje stojí několik tisíc korun na den. V případě krizové situace je zapůjčení zdarma.

Klára Pospíšilová/ lud, TN.cz

K tématu Pitná voda

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz