Hasiči

Jen si zkuste blokovat záchranářskou uličku! Hasiči mají vůz do první linie

Hasiči mu říkají Triton, což je řecký bůh a mytologický posel moře. Zajímavé jméno pro speciální vozidlo určené pro nasazení v extrémně nebezpečném prostředí. Triton už na první pohled budí respekt.

Až tohle vozidlo pojede do akce, na dálnici si pravděpodobně nikdo netroufne blokovat záchranářskou uličku. Nový hasičský speciál vypadá tak drsně, že mu radši uhne snad i ten největší ignorant.

Speciální zodolněné vozidlo postavené je určeno k zásahům v místech se zvýšeným rizikem výbuchu munice, tlakových lahví a přítomnosti nebezpečných chemických látek. Vyjíždět bude v první linii.

Cisternová zodolněná stříkačka nese oficiální označení CZS 15, hasiči jí ale říkají Triton. Obrněná kabina původně určená pro vojenské účely je vybavená filtroventilací, pojme a stoprocentně ochrání až 4 osoby. Odolá střepinám i tlakové vlně, která vznikne při výbuchu 50 kilogramů TNT.

Související obsah

Nádrž na vodu má objem 2000 litrů, které velitel vozu může využít ke krátkodobému hašení pomocí dálkově ovládané proudnice či zevnímu chlazení vozidla.

Speciální vůz si tento týden převzal záchranný útvar hasičského sboru v Hlučíně. Určený je ale pro extrémní zásahy po celé republice. Triton má speciální ochranu podvozku i všech rozvodů, může tak sloužit jako průzkumné vozidlo v nebezpečném či zamořeném prostředí a nebo v oblastech postižených rozsáhlými přírodními požáry.

Související obsah

Cisterna za 13,5 milionu korun sedí na podvozku Tatara 4x4 a nástavba je vyrobená hasičům přímo na míru. Ti po takovém autě toužili hlavně po neblahých zkušenostech s likvidací následků muničních skladů ve Vrběticích, exploze v Poličských strojírnách či požárů v průmyslových areálech. Právě při takových náročných akcích jim Triton nejvíc pomůže.

“Hasiči nyní budou schopni zasahovat i tam, kde to doposud bylo téměř nemožné, nebo jen při velkém riziku pro zasahující jednotky,” uvedl šéf Hasičského záchranného sboru ČR Drahoslav Ryba.

Vozidlo hasiči pořídili za podpory ministerstva financí. Záchranný útvar v Hlučíně spolu s Tritonem převzal i velkoobjemovou cisternu CV-40, která dokáže dopravit na místo určení až 21.500 litrů vody. Jde tak o největší mobilní zásobárnu vody pro hasiče u nás.

Také obří cisterna o délce téměř 12,5 metru má podvozek Tatra, unikátní vlastnosti a speciální ochranu. Postavená je na pětinápravovém šasi a je určena k přepravě vody zejména při rozsáhlých požárech nebo je schopna sloužit jako retenční nádrž při událostech, kdy je zřizována dálková doprava vody. I přes své rozměry disponuje vysokou manévrovatelností, výbornými terénními vlastnostmi a bude ji možné nasadit také při lesních požárech.

Související obsah

Cena dvojice cisteren je 26,5 milionu korun a pro útvar je ve spolupráci s Tatrou vyrobily společnosti Excalibur Army a THT Polička. Ve vozovém parku hlučínského útvaru doplní cisternovou zodolněnou stříkačku CZS 40 a společně budou zařazeny do jednotky pro hašení požárů v nebezpečných prostorech a lesních požárů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hasiči

Důležité Události