Inspektor TV Nova

Tropický ráj v lednickém zámku. Tento skleník připomíná Amazonii

Tentokrát prázdninoví inspektoři TV Nova zavedli diváky na místo, které potěší hlavně botaniky, ale nejenom je. Navštívili zámecký skleník v lednicko-valtickém areálu. Je 92 metrů dlouhý, 13 metrů široký a 10 metrů vysoký. A uvnitř se návštěvníci cítí jako v tropickém pralesu.

Už s prvním nádechem poznáte rozdíl. Teplý vlhký vzduch a vůně desítek exotických rostlin, které vám rozdráždí nosní dírky. V lednicko-valtickém areálu najdete kromě nádherného zámku i tento skvost!

Je to, jako byste se ocitli v úplně jiné zemi, třeba v Amazonii. Kolem jsou divoké orchideje, bambusy a banánovníky. Člověk nemusí být zanícený biolog, aby ho návštěva palmového skleníku v Lednici nadchla. "Nejcennější rostlinou skleníku je cykas píchoš Altensteinův (Encephalartos altensteinii), který je starý zhruba 400 let," uvedl zahradní architekt Oto Bernad.

Lichtenštejnové, kteří skleník v 18. století vystavěli, prahli po technických novinkách. Lednický skleník měl být napodobeninou londýnských botanických zahrad Kew Gardens.

Zámecký skleník je 92 metrů dlouhý, 13 metrů široký a 10 metrů vysoký. Koruny některých palem sahají až po jeho střechu a vytvářejí tak dojem tropického pralesa. Skleník léta udivuje jak dospělé, tak i děti.

Související obsah

Skleník stojí hned vedle zámku Lednice a do jeho prostor může úplně každý - tedy kromě psů, které byste měli nechat doma. Dospělí zaplatí za vstup 80 korun, děti ho mají do šesti let zdarma.

V blízkosti zámeckého skleníku je hned několik restaurací. Připravte se ale na to, že si připlatíte - průměrně dáte za hlavní jídlo až 180 korun. Otevírací doba je od devíti do pět hodin odpoledne, a pokud přijedete autem, můžete ho nechat na parkovišti 100 metrů od samotného zámku. Za hodinu parkování zaplatíte 30 korun.

A pokud si myslíte, že je palmový skleník jenom o květinách, mýlíte se. Součástí je i jezírko, kde se prohánějí kapři.

sei, Veronika Petruchová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz