Andrej Babiš

Demonstranti znovu pískali na Babiše, tentokrát na dožínkách

Demonstranti znovu pískali na Babiše, tentokrát na dožínkách
Zdroj: ČTK

Premiér Andrej Babiš podruhé během krátké doby musel při svém slavnostním projevu překřikovat demonstranty. Pískot a skandování "hanba" a "StB" provázely jeho řeč při slavnostním zahájení Národních dožínek v Českých Budějovicích. Chování protestujících odsoudil ministr zemědělství Miroslav Toman.

Toman se premiérovi a veřejnosti omluvil za chování "skupinky takzvaných demokratů". Počínání protestujících ostatní návštěvníci většinou odsuzovali. Podobně na českobudějovickém výstavišti vystupovala skupinka lidí i ve čtvrtek, když prezident Miloš Zeman zahajoval největší český agrosalon Země živitelka, jehož jsou dožínky součástí.

Při zahájení dožínek se hlavně děkovalo zemědělcům, Toman slíbil, že je vláda nenechá kvůli horší úrodě "na holičkách". Vláda podle něj vyčíslí objektivně škody způsobené suchem. Premiér již dříve řekl, že předložení plánu odškodnění je na Tomanovi, ale musí být objektivní.

Podle Agrární komory ČR sucho letos způsobilo v českém zemědělství škody za devět až 11 miliard Kč. Zemědělci budou chtít od státu odškodnění dvě až 2,5 miliardy korun, aby pomoc byla srovnatelná s kompenzacemi v Německu. Největší škody budou na obilovinách, cukrové řepě, chmelu i na krmných plodinách, řekl prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Zemědělci by chtěli odškodnění do konce roku.

Babiš zmínil také nutnost vytvoření dlouhodobé strategie hospodaření s vodou v ČR nebo boj s kůrovcem. Dlouhodobě chce také pracovat na projektu potravinové soběstačnosti. Podle něj je Česká republika už řadu let odkázaná na dovoz základních produktů ze zahraničí. "Podcenili jsme ten potravinový průmysl a neuvědomili jsme si, že úkolem státu je postarat se o bezpečnost lidí i o to, aby se uživili. Další chybou bylo, že jsme dovolili cizincům, aby kupovali půdu, která je teď drahá," uvedl Babiš.

Podle Tomana je Česká republika soběstačná pouze v produkci hovězího masa. V ostatních komoditách je závislá na jejich dovozu a na importu potravin.

Babiš zemědělcům poděkoval za to, že se starají o tvář české krajiny. "Národní dožínky je oslava něčeho, co nás živí. Měli bychom si všichni uvědomit, že potraviny jsou základem existence lidstva vedle vody a energie a samozřejmě našeho prostředí, které utváříme všichni my - zemědělci," řekl Jandejsek.

Před samotným zahájením dožínek zasadil premiér spolu s dalšími představiteli státu a zemědělců před výstavištěm Lípu republiky, následně se vydal do dožínkového průvodu.

Související obsah

Sucho je letos i v jiných zemí Evropy. Extrémně nízké srážkové úhrny by mohly mít například za následek masivní nedostatek krmiva pro hospodářská zvířata. Týká se to Francie, Británie, Německa i Švédska. Německá vláda dá kvůli poničené úrodě zemědělcům odškodnění 150 až 170 milionů eur. Stejnou částkou přispějí jednotlivé spolkové země. Celkem tak němečtí zemědělci mohou dostat až 340 milionů eur (8,7 miliardy Kč).

Zemědělci zažádali o kompenzace za loňské sucho za 1,16 miliardy korun, vláda na kompenzace vyčlenila dvě miliardy korun. Komora mluvila až o 12miliardových škodách. Zisk českého zemědělství loni meziročně klesl o 5,4 procenta na 21,3 miliardy korun. I tak byl ale třetí nejvyšší od začátku tisíciletí, uvedl již dříve tehdejší místopředseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz