Snídaně s Novou

Co se smí a co už je za hranou? Odborník promluvil o kyberšikaně

Mediální vody rozvířila kauza Tomáše Řepky a Kateřiny Kristelové, kteří podali jménem Řepkovy exmanželky Vlaďky Erbové erotický inzerát s pravým číslem modelky. Advokát Štěpán Ciprýn v úterý ve Snídani s Novou prozradil, jakým způsobem byl Řepka usvědčen a jak se proti šikaně na internetu bránit.

Kyberšikana je jakékoliv jednání na síti, které je poškozené osobě nepříjemné a dotýká se jejích práv. S rozšířením sociálních sítí a dostupností internetu se týká dospělých stejně jako dětí. Vypátrat pachatele v kyberprostoru je těžké, nicméně policie ví, jak agresora odhalit. "Nejčastěji se tak děje pomocí IP adres. Tam se snaží dohledat, z jakého počítače tak bylo učiněno," řekl Ciprýn.

Usvědčení Řepky pomohl i fakt, že byli společně s Kristelovou zachyceni na kamerovém systému. Stačilo tedy jen zjistit, kde byl inzerát podán, vyhledat v kamerovém systému daný čas a zjistit, kdo reklamu zaplatil. Soud bývalého fotbalového reprezentanta uznal vinným a odsoudil k půl roku vězení.

Pokud se stanete obětí kyberšikany, můžete se obrátit na provozovatele sociální sítě, který může závadný příspěvěk smazat. Advokát ale doporučil obrátit se na policii, která jednání prověří.

Související obsah

Mezi kyberšikanu se řadí i forma stalkingu. Stalking je jednání, při kterém dochází k přemíře nechtěných kontaktů a sledování aktivit oběti. "Měli jsme případ, kdy jedna paní dostávala až 600 SMS denně. Zpočátku jí stalker posílal pozitivně laděné zprávy, a když neodpovídala, pomalu přecházel k hrubostem až vulgárnostem," vyprávěl odborník. Podle Ciprýna prý také pomáhá přerušit s pachatelem kontakt.

Štěpán Ciprýn je advokát působící v advokátní kanceláři CIKR. Právníkem se stal v roce 2011 a má bohaté zkušenosti napříč všemi oblastmi práva.

kč, TN.cz

K tématu Snídaně s Novou

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz