Domácí

Sklizeň trápí vinaře, ministerstvo jim povolilo dokyselovat víno

Mezi vinaři začala sháňka po jablečné nebo vinné kyselině. Ministerstvo zemědělství jim povolilo víno dodatečně přikyselovat. Letošní dávka slunce totiž způsobila, že vína jsou příliš sladká.

Tomáš Vican vyrábí víno už 15 let. Letošní rok je podle něj výjimečný. Hrozny z nyní sklízených odrůd jsou ale příliš sladké.

"Dokonalé víno by mělo fungovat tak, že žádná z těch hlavních složek, jako je cukr, kyselina nebo alkohol, nepřevyšuje ty ostatní," popsal Vican.

Vínu se letos musí pomoct. Ministerstvo zemědělství proto povolilo jeho dokyselování. "Na základě rozborů a měření bylo zjištěno zvýšené odbourávání kyselin přímo v hroznech, což má za následek zvýšení pH. Výjimka platí pouze pro tento vinařský rok," uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Zatímco v jižních státech je taková úprava automatická, u nás je potřeba svolení Evropské unie právě prostřednictvím ministerstva zemědělství. Řada vinařů si teď kyselinu vinnou sama vyrábí. "A tou potom vlastně můžeme na konci ovlivňovat tu kyselinu ve výsledném víně," doplnil Vican.

Související obsah

A zákon se možná bude kvůli horku upravovat i co se týče burčáku. Ani ti nejzkušenější vinaři nepamatují, že by byl k mání už v půlce července jako letos. Jenže prodávat se smí až od 1.srpna.

"Ve firmě pracuju víc jak padesát let a nikdy jsme tak brzy nezačínali vinobraní," popsal vinař Antonín Šťastný.

I proto už ministerstvo zemědělství chystá návrh na změnu legislativ. Burčák by se mohl v případě potřeby prodávat dřív. A ještě jednu nepříjemnost vinařům slunce způsobilo. Hroznů je sice více, ale kvůli suchu se z nich lisuje méně šťávy.
 

Ondřej Požár / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz