Grilování

Grilování u konce: Jak zazimovat gril, ať funguje i další sezónu

Grilování u konce: Jak zazimovat gril, ať funguje i další sezónu
Zdroj: Profimedia

Léto se už nezadržitelně blíží ke svému konci a všechny čekají poslední večerní grilovačky. Abyste si grilování mohli užívat i další rok, zanedlouho bude třeba připravit gril k zazimování. Přinášíme pár rad a tipů, jak se o gril postarat, aby byl i na příští grilovací sezónu v perfektním stavu!

Grilovací sezóna bude brzy za námi a váš gril čeká zasloužený odpočinek. Abyste ho po zimě mohli vytáhnout v dobrém stavu, bude potřeba udělat pár kroků, které ho ochrání před nástrahami zimního počasí. U jednotlivých typů grilu jsou ale potřeba jiná opatření.


Plynový gril

Hodně lidí si myslí, že plynový gril není třeba udržovat. Pokud ho ale pořádně nevyčistíte, snadno se zanese. Je proto nutné seškrábat vše, především to, co se dostalo na dno topeniště. Bohatě postačí mýdlová voda a kartáček. Je důležité také očistit plotýnku, mřížky a hořáky. Na závěr je potřete kuchyňským olejem.

Související obsah


Při kontrole je nejprve potřeba odpojit přívod plynu z plynové lahve a zkontrolovat knoflíky hořáků a rozvody plynu. Musíte zjistit, zda jsou všechny přípojky utěsněné. Prověřte také, jestli z místa připojené plynové lahve ke grilu neuniká plyn. Kontrolu plynu nikdy nedělejte v uzavřené místnosti, ale venku.


Na kontrolu úniku plynu vám postačí voda s tekutým mýdlem, nejlépe v poměru 1:1. Po připojení plynové lahve ke grilu zkontrolujte, že máte všechny regulátory hořáků vypnuté. Plynovou lahev o jednu otočku otevřete a všechny spoje potřete připraveným roztokem. Jakmile se objeví mýdlové bubliny, znamená to, že dochází k úniku. V případě, že si s opravou neporadíte sami, nechte ji na odborníka.

Související obsah

 
Gril na dřevěné uhlí

Stejně jako u plynových grilů, i u těchto je nejprve potřeba odstranit veškerý popel usazený na dně. Pokud po ruce nemáte speciální prostředky na vyčištění, postačí vám jedlá soda. Čistý rošt poté potřete silnou vrstvou oleje.

Elektrické grily

Kdo si nedokáže zbylou část roku bez grilovaných dobrot představit, vyzkoušet může elektrický gril, který se skvěle hodí pro grilování v uzavřených prostorech. Je skladný, rychlý a snadno se udržuje. Pokud si pořídíte kontaktní gril, předejdete tak i možnému prskání mastnoty. Stačí zapojit gril do elektrické zásuvky a domácí grilování může začít.


Shrnující desatero rad a tipů, jak zazimovat gril

1. Zbavte váš zahradní gril všech nečistot.

2. Na čištění je ideální použít kartáče s nerezovými štětinami a speciální čistící přípravky. Pokud je po ruce nemáte, postačí mýdlová voda.

3. Zkontrolujte, jestli je odstraněno opravdu vše a na grilu nezůstaly žádné zbytky jídla. Ty by mohly přilákat zvířata, která by gril poté využila jako střechu nad hlavou.

4. V případě plynového grilu je třeba před čištěním odpojit plynovou bombu.

5. Pokud je gril vyčištěný, můžete ho připravit na skladování.

6. Nejlepší je gril překrýt ochranným obalem nebo plachtou, aby se na něj přímo nedostal déšť, sníh, vlhkost apod.

7. Jestli bude gril zůstávat venku, připojte k němu znovu plynovou bombu. Pokud ho uskladníte například v garáži, plynovou bombu nepřipojujte.

8. Při venkovním skladování je lepší dát gril alespoň pod stříšku.

9. Pro větší bezpečnost je také lepší plynovou bombu uschovat venku.

10. Pokud bez grilování nevydržíte, pořídit lze celá řada elektrických grilů, které alespoň přes tuhou zimu grilování v domácích podmínkách nahradí.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz