Konopí

Pět rostlin konopí bez trestu. Piráti chystají přelomový zákon

Pět rostlin konopí bez trestu. Piráti chystají přelomový zákon
Zdroj: Profimedia

Každý dospělý v Česku má mít podle poslanců Pirátů právo si doma pěstovat pět rostlin konopí bez toho, aniž by se musel bát toho, že se na něj zaměří policie. Zákon hodlá strana předložit až poté, co zjistí, jaký názor na něj má veřejnost.

"Představili jsme zákon, který má za cíl uzákonit možnost samopěstovat, zpracovat a uchovávat dospělým občanům ČR omezené množství konopí pro vlastní potřebu. 800 tisíc lidí, kteří podle statistik ročně kupují nebo pěstují konopí za účelem samopéče, nejsou žádní zločinci," napsal na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Poslanec Pirátů Tomáš Vymazal doplnil, že současná podoba návrhu počítá s tím, že každý bude moci doma pěstovat pět rostlin konopí.

"Návrh zákona zajistí každému pěstiteli možnost usušit, zpracovat a doma v uzamčeném prostoru přechovávat až 1250 gramů sušených květů konopí. Návrh vychází z předpokladu, že z jedné konopné rostliny je při řádném pěstování možné získat až 250 gramů sušeného květenství," upřesnil Vymazal.

Kromě toho by si každý mohl bez obav vzít 30 gramů "sušiny" i mimo domov. Piráti nehodlají pěstování konopí uvolnit úplně pro každého, třeba pro odsouzené dealery.

"Návrh uzákonění pěstování pro osobní potřebu se týká pouze zletilých a bezúhonných osob s trvalým pobytem na území ČR. Návrh prosazuje striktní omezení dostupnosti konopí nezletilým, poskytnutí konopí dětem bude i nadále klasifikováno jako závažný trestný čin," upozornil Vymazal.

Návrh se ještě může změnit. Piráti totiž rozběhli speciální webové stránky, kde mohou lidé vyplnit, jaké množství konopí pro vlastní potřebu připadá v pořádku jim. Výsledky hlasování hodlají Piráti vyhodnotit v říjnu a zapracují je do konečné verze návrhu.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz