Ekonomika

ČNB vydává nové bankovky 100 a 200 Kč. V tomhle se budou lišit!

Česká národní banka vydává nové bankovky v hodnotě 100 a 200 korun. Ačkoliv se jejich motiv nezmění, dojde k bezpečnostním změnám.

Nové bankovky budou mít posílenou ochranu proti padělání a budou se snadněji zpracovávat na technických zařízeních. Díky tomu se sníží náklady nejen pro ČNB, ale i pro zpracovatele bankovek.

Jejich vzhled se nezmění, na stokoruně stále bude Karel IV., zatímco dvoustovku bude nadále zdobit Jan Amos Komenský.
Nové bankovky představil guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Mezi ochranné prvky, které byly inovované, patří zejména vodoznak a ochranný proužek. Na nové stovce se objevuje vodoznak nejen s podobiznou Karla IV., ale navíc královské jablko a číslice 100. U dvoustovky ke Komenskému ve vodoznaku přibývá kalich a číslice 200.

Ochranný proužek se znatelně rozšířil. Na nových bankovkách je široký 3 mm místo 1,4 mm. Proužek má navíc nově šrafovaný mikrotext s logem ČNB a číslicemi 100 a 200. Nově se mění i jejich barva. Když se na bankovku podíváme z boku, střídá se tam hnědofialová až zelená barva.

Přichází i designové změny. Na okrajích (kuponech) a v částech obrazce se objevují žluté kroužky, které na starých bankovkách nejsou.

Nové stokorunové a dvousetkorunové bankovky uzavřou proces vydávání nových bankovek, který začal v roce 2007. Díky tomu dojde ke sjednocení designu bankovek. Než nové bankovky kompletně vystřídají ty staré, potrvá to ještě dlouho.

Související obsah

"Do oběhu se budou nové bankovky dostávat průběžně, jak budou vypadávat ty staré. Je to postupný a dlouhodobý proces," uvedl Rusnok.

"Příprava bankovek nebyla drahá. Výrobní cena jedné bankovky je kolem 2 korun. Bude jich vyrobeno 75 milionů kusů," informoval ředitel peněžní sekce ČNB Josef Ducháček. 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz