Ekonomika

Jaký bude váš důchod? Sociálka posílá lidem přehled zdarma

Jaký bude váš důchod? Sociálka posílá lidem přehled zdarma
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) rozesílá přehled důchodových dob lidem předdůchodového věku. Jsou zdarma a není třeba o ně žádat.

ČSSZ rozešle zhruba sto tisíc dopisů během letošního září lidem předdůchodového věku. Konkrétně se jedná o muže narozené v roce 1957 a ženy, které se narodily v roce 1960, tj. lidi, kteří mají krátce před důchodem.

V tomto přehledu lidé zjistí, kolik mají odpracovaných let, dobu evidence na úřadu práce či vyměřovací základ - tj. přehled výdělků a další údaje, které má ČSSZ ve své evidenci. Rozesílané přehledy jsou zdarma a nemusí se o ně žádat.

Je to výhodné zejména pro lidi, kteří svůj důchod zatím moc neřeší. "Díky této službě si předem ověří, zda má ČSSZ ve své evidenci úplné údaje týkající se dob jejich důchodového pojištění," uvedl ústavní ředitel ČSSZ František Boháček.

"Zjistí-li, že jim určitá období chybí, začnou se zajímat o to, jak a kdy mohou chybějící doby doložit, aby se v předstihu připravili na podání žádosti o důchod," dodal Boháček.

Pokud do této věkové kategorie nepatříte, nezoufejte. Každý, koho zajímají jeho důchodové doby, může získat od ČSSZ přehled.

Buď můžete písemně požádat ČSSZ o vyhotovení informativního osobního listu důchodového pojištění. Každý občan má nárok na jeden zdarma za jeden kalendářní rok. Dále je možnost si to ověřit na ePortálu ČSSZ, kde je však přihlášení možné prostřednictvím tzv. eObčanky nebo aktivací uživatelského účtu.

Související obsah

ČSSZ nabízí rovněž online důchodovou kalkulačku, ve které si lidé předdůchodového věku mohou snadno spočítat orientační výši svého důchodu. Pokud máte krátce před důchodem v horizontu pěti let a chcete vědět, jaký bude váš důchod, můžete si to spočítat zde.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vyjít s DŮCHODEM?
Pět věcí, které byste měli stihnout, než odejdete do důchod
u

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz