Nemocenská

NOVÉ KALKULAČKY: Spočítejte si, kolik dostanete, když marodíte!

NOVÉ KALKULAČKY: Spočítejte si, kolik dostanete, když marodíte!
Zdroj: Thinkstockphotos

Marodění se čas od času nevyhne nikomu z nás. Abychom nezůstali úplně bez peněz, vyplácí nám stát tzv. nemocenskou. Od letošního ledna je dokonce vyšší než dřív. Kolik byste za nemoc dostali, si spočítejte na nových kalkulačkách ministerstva práce a sociálních věcí.

Výše dávek se liší podle toho, jak dlouho stonáte. Za první tři dny nemoci v současné době nedostáváte nic. Výjimku tvoří pouze situace, kdy je vám nařízena karanténa - pak vám zaměstnavatel vyplácí peníze od prvního dne.

Běžně ale dostáváte od zaměstnavatele tzv. náhradu mzdy od čtvrtého dne neschopenky, a to ve výši 60 % průměrného hodinového výdělku za poslední čtvrtletí, který je snížen redukčními hranicemi. Dostanete ji v nejbližším termínu pravidelné výplaty poté, co zaměstnavateli doručíte neschopenku, a to za každý den, který by byl pro vás pracovní.

Spočítejte si, kolik byste v nemoci dostali náhradu mzdy:

Kalkulačka - náhrada mzdy 2019

Typ souboru:xlsx

Od 15. dne už dostáváte klasickou nemocenskou, kterou vám vyplatí sociálka. Dostávat ji můžete maximálně 380 dní od začátku neschopenky. Dosahuje 60 % denního vyměřovacího základu a na rozdíl od náhrady mzdy ji dostáváte za každý kalendářní den.

Související obsah

Od letošního ledna je navíc nemocenská pro dlouhodobě nemocné vyšší než dřív. Od 31. ledna už se denní vyměřovací základ násobí 66 procenty, od 61. dne dokonce 72 procenty.

Spočítejte si, kolik byste dostali nemocenskou:

Kalkulačka - nemocenská 2019

Typ souboru:xlsx

Na nemocenskou mají automaticky právo zaměstnanci, za které zaměstnvatel platí nemocenské pojištění. Podnikatelé, kteří by chtěli nemocenskou dostávat, si musí pojištění platit alespoň tři měsíce před nechopenkou. 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Píše se na Deník.cz