Práce

Firmy nemohou sehnat zaměstnance! Mladí lidé utíkají do ciziny

Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých profesí odchody do zahraničí. Kvůli lepším podmínkám odchází třeba lékaři nebo piloti. Důvodem je většinou vyšší plat.

Za hranice každý rok za prací prchne asi deset tisíc vystudovaných Čechů a to především mladých lidí. "Každoročně nám odejde přibližně tři sta lékařů, to znamená, že každý pátý lékař, který vystuduje u nás lékařskou fakultu, odchází,“ říká předseda lékařské komory Milan Kubek.

Nejčastěji míří do Rakouska, Německa nebo na Slovensko. Někteří lékaři se ani nestěhují, bydlí u hranic a do práce dojíždí. Rozdíl pár kilometrů, platy ale nesrovnatelné. Základní plat začínajícího lékaře se u nás pohybuje průměrně kolem třiceti tisíc. Oproti tomu například v Německu si vydělá i čtyřikrát tolik, tedy 120 tisíc korun. Navíc má k dispozici služební byt a auto.

V Česku je necelá tisícovka pilotů dopravních letadel. Nízký počet způsobil nejen úbytek pracovních příležitostí, ale hlavně jejich odchod za hranice. Výcvik jednoho pilota trvá přibližně dva roky a stojí až dva miliony korun. Přitom nástupní plat nováčka je kolem šedesáti tisíc. V cizině si přijde i na trojnásobek. "Jsem na výcviku pro zahraniční aerolinie jako pilot dopravního letadla. Myslím si, že hlavním důvodem pro odchod z České republiky bylo platové ohodnocení,“ potvrzuje trend mladý pilot dopravního letadla Jan Sedlář.

Související obsah

IT odborníci jsou žádaní hlavně v Německu, Rakousku a Polsku. Jsou tam totiž lépe ohodnoceni. U nás má takový člověk průměrně kolem tří set na hodinu. "Například v Německu není výjimkou, že na pozici programátor je hodinová mzda více než tisíc korun,“ říká mluvčí pracovní agentury Michal Novák.

Podle odborníků odchodem nejen programátorů trpí česká ekonomika. "Na rozdíl od řady dalších zemí je tady vzdělání bezplatné, to znamená, že ho hradí daňový poplatník, mizí za hranicemi a ten daňový poplatník z té jejich práce nic nemá,“ vysvětluje ekonom Lukáš Kovanda. Řada vysokoškoláků už během studií jezdí na zahraniční stáže - po získání diplomu na ně v některých případech už čeká místo.

hru / Klára Pospíšilová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Muž postřelil v mexickém hotelu tři Kanaďany, jeden zemřel

Spor mezi hotelovými hosty v mexickém letovisku na karibském pobřeží nedaleko Cancúnu vyvrcholil střelbou. Tři kanadští turisté skončili v nemocnici, kde jeden z nich zemřel. Střelec je na útěku a hledá ho policie. Důvod hádky zatím strážci zákona nezveřejnili.

Krátká zpráva

Japonsko zasáhlo silné zemětřesení

Jihozápad Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,6 stupně, informovala agentura Kjódó. Epicentrum zemětřesení se nacházelo u nejjižnějšího ze čtyř hlavních japonských ostrovů – Kjúšú. Na několika místech popraskalo vodovodní potrubí a objevily se i problémy s výpadky elektřiny. Žádné oběti na životech hlášené nejsou.

Píše se na Deník.cz