Referendum

Švýcaři kývli na zákaz burek na veřejnosti. I když byla vláda proti!

Švýcaři kývli na zákaz burek na veřejnosti. I když byla vláda proti!
Zdroj: Profimedia

Obyvatelé švýcarského kantonu St. Gallen v neděli s velkou převahou schválili zákaz zahalování tváře na veřejnosti. A to i navzdory odporu regionální vlády, která nyní bude muset nové pravidlo zavést.

St. Gallen, který leží na severovýchodě země, se stal druhým švýcarským kantonem, který na tento předpis kývl. Pro zákaz zahalování byly dvě třetiny voličů, kteří o víkendu přišli hlasovat, píše portál Deutsche Welle.

Kanton St. Gallen je druhým v pořadí, který podobné opatření zavádí - první bylo Ticino na jihu země, kde zákon, namířený například proti burkám, platí už dva roky.

Regionální vláda St. Gallenu byla proti zavedení podobného nařízení. Teď ovšem nemá na vybranou a zákon musí uvést v platnost. O to i navzdory tomu, že k urnám přišlo při víkendovém referendu jen 36 procent voličů.

Související obsah

Centrální švýcarská vláda původně chtěla rozhodnutí o zákazu zahalování tváře nechat na jednotlivých kantonech. Teď to ovšem vypadá, že Švýcaři budou příští rok o zákazu hlasovat celostátně.

Aktivisté z pravicové Švýcarské lidové strany totiž posbírali více než sto tisíc podpisů, které jsou podle Deutsche Welle pro vypsání referenda potřeba.

Podobné zákazy proti zahalování obličeje platí mimo jiné ve Francii či Belgii.

Pusťte si záběry z kontroly zákazu zahalování v Rakousku:

pez, TN.cz

K tématu Referendum

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz