řemeslník

V Česku zoufale chybí řemeslníci. Na tyto odborníky si počkáte i rok

V Česku zoufale chybí řemeslníci. Na tyto odborníky si počkáte i rok
Zdroj: Getty Images

V Česku zoufale chybějí vyučení řemeslníci. Podle Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů schází v Česku aktuálně přes tři tisíce odborníků. A situace se v blízké době nezlepší, mladým se do studia těchto oborů nechce, zatímco zkušení řemeslníci odcházejí do důchodu.

"Obecně je nejméně pokrývačů, řada škol nemá v tomto oboru v letošním školním roce v prvních ročnících žádné učně. Věřím ale ve zlepšení situace, potenciální noví žáci i jejich rodiče již vidí, že absolventi právě těchto oborů mají o jistotu uplatnění a dobrou finanční odměnu po vyučení postaráno,“ má jasno ředitel Střední odborné školy Jarov Miloslav Janeček.

Problém je i v tom, že když už žáci nastoupí do školy, aby se vyučili tesaři, klempíři či pokrývači, často v oboru nevydrží nebo se po škole věnují něčemu úplně jinému.

"Reálně tak školy vyučí jen kolem stovky tesařů, pokrývačů a klempířů ročně,“ zoufá si Ivan Dvořák, cechmistr Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.

Související obsah

Kvůli nedostatku řemeslníků je těžké nejen vůbec nějakého sehnat, ale zákazník pak ještě musí počkat, než dodělá zakázky, které nabral dřív. Na kvalitní klempíře, tesaře nebo pokrývače lidé čekají i rok.

Cechmistr Dvořák přitom upozorňuje, že na trhu je i spousta amatérů, kteří využívají vysoké poptávky, ale odvádějí neodbornou práci.

"Zárukou správného výběru je oslovení řemeslných cechů. Cech členy pečlivě kontroluje a zákazníkům garantuje vysokou kvalitu práce i adekvátní cenu. Navíc pokud člen cechu odvede nekvalitní práci, může se zákazník obrátit přímo na cech a ten zjedná nápravu, případná reklamace je tedy o hodně snazší,“ uvádí Ivan Dvořák.

Ředitel Janeček přitom nechápe, proč se mladí vyhýbají právě těmto oborům. Podle něj je totiž po nich největší poptávka, práce je spousta a výdělky vysoké.

"Výjimkou není nástupní plat 30 tisíc korun, zkušenější řemeslník si průměrně vydělá kolem 50 tisíc měsíčně. Firmy navíc lákají řemeslníky na různé benefity v podobě dovolené navíc, úpravy pracovní doby podle potřeby nebo proplácení cestovních nákladů,“ tvrdí Janeček.

Související obsah

Obává se ovšem, že problém s nedostatkem řemeslníků jen tak nezmizí. Jednak proto, že staří mazáci posupně odcházejí do penze.

"Navíc reálně hrozí riziko, že i když se zájem o řemesla začíná pomalu zvedat, nebude mít mladé za chvíli kdo učit. Už nyní začíná být totiž velký problém sehnat na některé obory nové pedagogy,“ uzavřel Janeček.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz