Videoreportáž

Frustrace a beznaděj: Tisíce dětí přežívají v uprchlickém táboře v Řecku

Zatímco v Česku politici debatují o přijetí nebo nepřijetí padesáti dětských uprchlíků, v táborech v Řecku jsou jich tisíce. My jsme se vydali natáčet na ostrov Lesbos do největšího místního záchytného tábora Moria. Aktuálně tu žije přes tři a půl tisíce dětí v děsivých podmínkách. A v reportáži vás Markéta Fialová zavede i tam, kam řecké úřady novináře nepouštějí.

Uprchlický kemp Moria je na Lesbosu jednoznačně největší. Jeho kapacita je v tuhle chvíla trojnásobně překročena, je tam asi devět tisíc lidí a z toho plnou třetinu tvoří děti. Všichni, se kterými jsme mluvili říkají, že podmínky k životu jsou tam naprosto katastrofální. To ale ještě pořád není nic proti tomu, co jsme viděli v nelegálním kempu v těsné blízkosti.

Chodíme nekonečný labyrintem stanového města, kde se lidé snaží přežít dlouhé měsíce i roky. Většina z nich rezignovaně polehává ve stanech, jen děti se snaží zabavit. Pocity frustrace a beznaděje se dají pochopit.


Chybí zdravotní péče

Je tu trvale jeden jediný doktor plus tři dobrovolníci jako zdravotní personál. Kromě duševních poruch řeší hlavně infekce. Kvůli velmi špatným hygienickým podmínkám v táboře je to ale nerovný boj.

Související obsah


Děti bez doprovodu, rodiny, ale i mladí muži tady dlouhé měsíce čekají na start azylového řízení. A ne všichni jsou nakonec spokojeni. 

TN.cz/vem

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz