Zahraničí

Tragédie v Himaláji! Čech se ztratil v horách, naděje je nulová

Tragédie v Himaláji! Čech se ztratil v horách, naděje je nulová
Zdroj: Profimedia

Český horolezec Roman Hlávko (43) se pohřešuje v Himaláji. Už několik dní probíhají záchranné akce - šance, že přežil je ale podle ostatních horolezců velmi malá.

Roman zmizel již před pěti dny - ztratil se při zdolávání osmitisícové hory Manáslu. Podle horolezce Jana Trávníčka, který se snažil v tu samou dobu jako Roman pokořit osmou nejvyšší horu světa, byl ten den neobvykle chladný a větrný. "Po třech dnech, kdy foukalo minimálně, jsme se trefili do nejstudenějšího dne za hodně dlouhou dobu," uvedl Trávníček na Facebooku.

Podle pana Thapy, ředitele společnosti Mount Treks Nepal, byl Roman součástí čtrnáctičlenné expedice. Podle jeho slov se ztratil při sestupu - naposledy byl viděn v C4 - táboře, který je ve výšce necelých sedm a půl tisíc metrů. Skupina poté sestupovala k C3, tam už se ale Roman nedostal. "Ostatní horolezci si uvědomili, že Roman chybí, až když dorazili do tábora," uvedl Thapa.

Související obsah

Ještě ten den vyrazil záchranný tým, nedokázal se ale dostat ani přes C2 v nadmořské výšce 6 400 metrů, protože trasu zavalila lavina. Záchranné vrtulníky se na místo kvůli špatnému počastí také nemohly dostat.

Aktuálně stále probíhají záchranné akce, kterých se dobrovolně účastní i jiní horolezci. Mezi nimi byl i již zmíněný Jan Trávníček. "Výsledek záchranky je špatný, stále je pohřešován někde u vrcholu. Šance na přežití je již nulová," napsal na Facebooku Trávníček. "Umění otočit se včas patří k tomu nejdůležitějšímu, co nám často na horách zachraňuje život," dodal.

Související obsah

Neúspěch záchranných akcí potvrdili i jiní horolezci. "Záchrana byla dosud neúspěšná kvůli špatnému počasí," napsal o pohřešovaném Čechovi španělský horolezec Carlos Garranzo.

"Situaci se nadále věnuje české velvyslanectví v indickém Dillí, které je ve spojení se záchranáři. Po zlepšení počasí bude vyslán další průzkumný tým," uvedl Robert Řehák z Ministerstva zahraničních věcí ČR.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz