Věda

Sluneční vítr z koronální díry vyvolá na Zemi geomagnetickou bouři

Sluneční vítr z koronální díry vyvolá na Zemi geomagnetickou bouři
Zdroj: SDO - Solar Dynamics Observatory - NASA

Země bude v následujících dnech čelit solárnímu větru, který proudí z ohromné koronální díry na Slunci. Vítr by k nám měl dorazit už v sobotu nebo neděli, podle astronomů je možné, že vyvolá mírnou geomagnetickou bouři.

Směrem k Zemi se natočila ohromná koronální díra, ze které velkou rychlostí proudí solární vítr. Ten by měl podle portálu spaceweatherlive dorazit k naší planetě zhruba po dvou až třech dnech, zasáhnout by nás měl nejspíš v sobotu nebo ještě pravděpodobněji v neděli.

Koronální díra se k zemi natočila už při minulém oběhu, je tedy možné porovnat její velikost, kterou měla před 28 dny. Už tehdy vyvolal sluneční vítr geomagnetickou bouři s označením G2.

Sluneční korona je jasně zářící okolí Slunce, koronální díra je místo s výjimečně nízkou hustotou, které se na záběrech jeví jako temná část. Může se zdát, že jde o méně aktivní region, opak je ale pravdou.

Vlevo je záběr z 5. 10. 2018, napravo ze 7. 9. 2018. Na snímcích lze pozorovat růst koronální díry ve střední oblasti.

  

Geomagnetická bouře se objevila už v září, je tedy pravděpodobné, že nás solární vítr zasáhne i nyní. Větší koronální díra ale neznamená silnější geomagnetickou bouři.

Během mírných geomagentických bouří, které trvají delší dobu, může docházet ke kolísaní v elektrické síti a poškození transformátorů, signál rádia může ve vyšších polohách slábnout.

Související obsah

Kromě toho se na Zemi během bouře může objevit výrazná polární záře i relativně daleko od pólů. Milovníci noční oblohy na vhodných místech se tak zřejmě budou mít na co těšit.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz