Mamba

Selhání odborníků? Had je mrtvý, tvrdili. Smrtící plaz přitom přežil!

Selhání odborníků? Had je mrtvý, tvrdili. Smrtící plaz přitom přežil!
Zdroj: Policie/ AKTU.cz

Herpetologové tvrdili, že vlivem chladného počasí je mamba zelená s největší pravděpodobností mrtvá. Jenže se tak nestalo, naopak. Mamba odborníkům vytřela zrak a nejenže zvládla v chladu urazit půl kilometru, ale především to celé přežila.

Mambu našli v pátek v zahrádkářské kolonii obmotanou kolem vetví na stromě. Had tím vyvrátil všechny předešlé předpovědi, a to i přestože ho našli vysušeného, hladového a podchlazeného.


"Já si myslím, že jestli tam ta mamba je, tak je na devadesát procent mrtvá," řekl ve čtvrtek televizi Nova herpetolog Tomáš Bublík. Mamba zelená totiž jinak vyžaduje tropické teploty k tomu, aby přežila. Proto se vyšetřovatelé zaměřovali především na vlhká a teplá místa - jenže jak se později ukázalo, bylo to zbytečné.

Související obsah

"Jednáme o zvířeti, které samozřejmě nemůžeme vždy předvídat. Na druhou stranu jsem říkal, že bych považoval za velkou kliku, kdyby se oteplilo a ta mamba se dostala ven, tak kdyby ji někdo uviděl a zavolal policii. Což se dnes stalo - bylo dvacet stupňl, sluníčko. Díky tomu se mamba dostala do pohybu," vysvětlil Tomáš Bublík.

Na facebooku sdílel Bublík i jedinečné video z odchytu mamby. Podle něj ale původně přivolaný odborník ze ZOO při odchytu výrazně pochybyl:

"Já jsem přijel na místo až jako druhý. Byl tam nějaký pán, kterého neznám. Ten tam zrovna neodborným způsobem manipuloval s koštětem, a tak mamba prchala pryč," řekl TV Nova herpetolog s tím, že muž koštětem "plácal", a tak Bublík okamžitě přistoupil k odchytu. Muž, který s hadem neodborně manipuloval, měl být právě odborník ze ZOO.

"Ten had je teď zajištěný," ujistil Bublík veřejnost. Mamba je ale podle něj vystresovaná a hubená. "Nedokážu předjímat, jak to s ní dopadne. Může samozřejmě uhynout na následky strestu nebo podchlazení. Budeme ale dělat všechno pro to, abychom ji zachránili," dodal.

Související obsah


Někteří před odchytem dokonce tvrdili, že je dost možné, že celá kauza ztracené mamby zelené je smyšlená, že had v domě vůbec nebyl. 

Nalezením skončila panika okolo jedovatého hada v pražských Hlubočepích. "Máme dobrou zprávu pro všechny, kteří trpí ofidiofobií. Mamba byla právě odchycena," informovala policie na Twitteru .K odchytu se pak vyjádřila policie i v tiskovém prohlášení.

"Operátor linky 158 přijal v pátek chvilku po 17 hodině oznámení o tom, že Mamba byla spatřena v koruně stromu v zahrádkářské kolonii nedaleko domu, odkud zmizela. Na místo proto vyrazili policisté z místního oddělení Barrandov, z pohotovostní motorizované jednotky a kriminalisté, kteří zajistili prostor a přivolali odborníky na odchyt. Těm se povedlo krátce po 18 hodině hada chytit a umístit do faunaboxu. Následně had skončil u jednoho z nich v bezpečí v teráriu. Obyvatelé domu, ze kterého had zmizel, se mohli ještě ten večer vrátit zpátky do svých bytů," uvedl policejní mluvčí Jan Daněk. 

Smrtelně jedovatá mamba zelená zmizela začátkem týdne z domu v pražských Hlubočepích. Před útěkem měla pokousat ženu. Ta je v současné době stále v nemocnici v umělém spánku.

Podívejte se na záběry z místa nálezu: 

nor TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz