Zahraničí

Kauza Skripal: I druhý Rus má být vyznamenaným státním hrdinou

Kauza Skripal: I druhý Rus má být vyznamenaným státním hrdinou
Zdroj: Profimedia

Po zveřejnění identity druhého z Rusů, které Británie viní z útoku na dvojitého agenta Skripala, zveřejnil investigativní portál Bellingcat další informace z jeho života. Údajně má jít o lékaře vojenské rozvědky GRU, který od Putina získal nevyšší státní vyznamenání.

Už před několika týdny investigativní portál zveřejnil identitu prvního z Rusů, který vystupoval pod jménem Ruslan Boširov. Podle Bellingcatu se jedná o podplukovníka ruské vojenské rozvědky GRU Anatolije Čepiga, který získal nejvyšší státní vyznamenání údajně za pomoc při útěku bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Už v pondělí portál uvedl, že zná identitu i druhého z obviněných Rusů. Ten vystupoval pod jménem Alexander Petrov, podle Bellingcatu se ale jedná o lékaře GRU Alexandra Miškina. I on byl podle jeho rodiny a přátel vyznamenán nejvyšším státním vyznamenáním.

Miškin podle portálu Bellingcat vystudovat vojenskou lékařskou školu, není ale jasné, jestli do GRU vstoupil už během studia. Někdy mezi lety 2007 a 2010 se měl přestěhovat do Moskvy, kde měl získat druhou identitu pod jménem Alexander Petrov.

Související obsah

Na rozdíl od Čepiga, byla identita Miškina změněna pouze okrajově. Změněno bylo rodinné příjmení, místo narození bylo přesunuto asi o 100 kilometrů. Datum narození i vlastní jména rodičů a prostřední jméno jsou totožné.

V roce 2014 měl prezident Vladimir Putin Alexandra Miškina vyznamenat nejvyšším státním vyznamenáním. "Lidé blízcí Miškinově rodině nám sdělili, že mu bylo ocenění uděleno za aktivita na Krymu nebo ve spojení s bývalým ukrajinským prezidentem Janukovyčem," zveřejnil Bellingcat.


Na reportáž o identifikaci Rusů britskými úřady se můžete podívat zde:

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz