Novičok

"Civilista" z kauzy Skripal je prý plukovník oceněný přímo Putinem!

Jeden z dvojice mužů, kteří podle Britů otrávili novičokem bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru, není podle zjištění médií obyčejný civilista, jak tvrdí Rusové, ale plukovník vojenské rozvědky, kterého ocenil sám Vladimir Putin.

Britové nedávno muže identifikovali jako Ruslana Boširova. Podle zjištění investigativního portálu Bellingcat a dalších zdrojů je ovšem mužovo pravé jméno Anatolij Vladimirovič Čepiga a je plukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU.

Jeho identitu potvrdily i zdroje televize Sky, podle kterých devětatřicetiletý Čepiga sloužil mimo jiné v konfliktech v Čečensku a na Ukrajině. A před čtyřmi roky dostal nejvyšší ruské státní vyznamenání - stal se Hrdinou Ruské federace. Toto ocenění přitom dekretem uděluje přímo ruský prezident, tedy Vladimir Putin.

Související obsah

Rusové od začátku popírají, že by měli s použitím nervového jedu v britském Salisbury cokoli společného. Poté, co britští vyšetřovatelé domnělé atentátníky identifikovali jako Ruslana Boširova a Alexandra Petrova, se oba muži objevili v ruské televizi, kde tvrdili, že jsou pouzí turisté, kteří si do města přijeli prohlédnout místní katedrálu.

Sergej Skripal i jeho dcera Julija nicméně útok novičokem přežili, i když strávili velmi dlouhou dobu v nemocnici.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz