Ján Kuciak

Nové detaily vraždy Kuciaka! Soud odhalil podrobnosti objednávky

Nové detaily vraždy Kuciaka! Soud odhalil podrobnosti objednávky
Zdroj: tvnoviny.sk

Na povrch vyplouvají další podrobnosti objednané vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Z odůvodněného rozhodnutí o vzetí čtveřice podezřelých do vazby vyplývá popis příprav, dohod o odměně i vykonání úkladné vraždy. Zveřejnil ho Specializovaný trestní soud.

Dokument získala slovenská tisková agentura TASR na základě tzv. infozákona. Vyplývá z něj mimo jiné to, že údajná objednavatelka vraždy Alena Zsuzsová při výslechu popřela, že by měla k něčemu takovému důvod. Píše o tom i portál cas.sk.

Z textu je zřejmé, že si obvinění byli dům Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové prohlédnout několikrát. Zsuzsová měla svým kumpánům odevzdat mobilní telefon, ve kterém našli fotografii zavražděného novináře i s adresou jeho trvalého pobytu.

Následně se měli pachatelé dohodnout na odměně za úkladnou vraždu. Původní částka byla 70 tisíc eur (asi 1,8 milionu korun), část tvořilo odpuštění dluhu. Při vraždě mezi sebou měli komunikovat mobily, které si koupili za 80 eur (asi dva tisíce korun).

Související obsah

Po vraždě údajně odešel Tomáš Szabó, který podle policie novináře a jeho snoubenku zastřelil, k fotbalovému hřišti, kde ho vyzvedl Miroslav Marček a společně se vydali za zprostředkovatelem Zoltánem Andruskem. Odměnu měli dostat v 500eurových bankovkách.

Poté, co se o vraždě dozvěděla média a stala se ostře sledovanou kauzou, údajně požadovali Szabó a Marček další peníze. Částku, která zatím není známá, také od objednavatele, kterého neznali, dostali.

Specializovaný trestní soud dospěl k názoru, že Zsuzsová působila spíše jako zprostředkovatelka než opravdová objednavatelka a činila na základě rozkazu někoho jiného. Ten jí také poskytl peníze, které za vraždu vyplatila.

Při výslechu měla tlumočnice z italštiny uvést, že je dobrovolně nezaměstnaná, nemá žádný pravidelný trvalý příjem a je nemajetná. Při domovní prohlídce přitom u ní policisté našli 23 tisíc eur v horovosti (necelých 600 tisíc korun). Jezdí navíc dvěma mercedesy - jeden je psaný na matku, druhý používá asi tři měsíce a má ho údajně půjčený.

Soudce Specializovaného trestního soudu poslal do vazby všechny čtyři obviněné. Měl důvodné obavy, že by na svobodě mohli utéct, pokračovat v trestné činnosti nebo se pokusit ovlivnit svědky. Tři z nich podali stížnost, kterou ale nejvyšší soud zamítl.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz