Zahraničí

Rozsudek v případu Kuciaka šokoval svět. Slovensko prý vedou mafiáni

Hodně silné reakce na osvobozující rozsudek v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky začaly přicházet i ze světa. Do slovenské justice se opřel například německý deník Die Welt. Soud v Pezinku pro nedostatek přímých důkazů osvobodil údajného objednavatele vraždy Mariána Kočnera i jeho milenku, která měla čin zprostředkovat.

Německý deník napsal, že Slovensko je mafiánský stát. Rozsudek označil za skandální a případ přirovnává k vraždě maltské novinářky v roce 2017. "Šok je obrovský, zjištění je jasné, Slovensko je také mafiánský stát, vítej v klubu," stálo v článku.

Na Slovensku vzbudil komentář pobouření a ohradila se proti němu i prezidentka Čaputová. "Jsme krajina, kde se čas od času objeví mafiánské praktiky, ale nejsme mafiánským státem," vyjádřila se.

Související obsah

Podle Čaputové je třeba výrok soudu respektovat, i když i ji samotnou šokoval. Dodala, že jde teprve o soud první instance a konečný verdikt může být jiný. "Pro mě bude důležité to, jak ten výrok bude zdůvodněný, a zda argumenty, které soud uvede, a opodstatnění výroku bude logické," prohlásila Čaputová.

Rozsudku slovenského soudu se podivuje také arabská televize Al-Džazíra, New York Times, BBC, The Guardian nebo Euronews. Tvrdá kritika zaznívá také na sociálních sítích.

Související obsah

"Důvěra v policii, prokuraturu a soudnictví klesla na úplné dno a ještě hlouběji. Stydět se za tento stát, zuřit, bezmocně plakat. Dokud Kočner nezaplatí, měli bychom vyjít do ulic. Ještě není konec," napsali na facebook rozhořčení uživatelé.

Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelil Miroslav Marček 21. února 2018. Podle žalobce si vraždu objednal Marián Kočner a Alena Zsuzsová ji zprostředkovala. Soud ve čtvrtek oba nepravomocně osvobodil.

Patrik Balcar, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz