Česká pošta

Revoluce na poště! Balík může vyzvednout každý i bez dokladu

Doručovací firmy se před Vánocemi připravují na nápor zákazníků. Každoročně se stává, že nestíhají tisíce balíků a dopisů včas doručit. Ale objevují se i případy, kdy zaměstnanci zásilku nepředají úmyslně. Nově může zákazník balík vyzvednout bez dokladu na základě kódu.

Přes tři tisíce dopisů v osmi látkových pytlích schovávala ve svém bytě doručovatelka z Prostějova. Náhodou je před rokem objevil nový nájemník, když se žena odstěhovala. Policisté ji vypátrali až teď.

"V bytě nalezl větší množství nedoručených zásilek a reklamních letáků. Toto ihned oznámil doručovací společnosti," informoval policejní mluvčí František Kořínek.

Tisíce adresátů tak místo dopisů čekala prázdná schránka. Není přitom jasné, jak dlouho zásilky žena ukrývala. Stovka dopisů byla navíc otevřena. Bývalá doručovatelka tím porušila listovní tajemství.

Policisté ji objevili a zadrželi na Slovensku. "Při výslechu podezřelá nedoručení potvrdila, otevření ale popřela," doplnil Kořínek. Hrozí jí až pětileté vězení.

Trestu nejspíš neunikne ani doručovatelka z Mělnicka. Stovky dopisů během čtyř let vyhazovala do koše. "Já jsem to nikde neměla a koukám na vás jako blázen," tvrdila potom poštovní doručovatelka.

Související obsah

Podobné excesy si doručovací společnosti zvláště v tomto období před Vánocemi nemohou dovolit. Už teď se připravují na každoroční nápor zákazníků a nabírají pracovní síly. "Česká pošta poptává 6000 brigádníků, nyní jich máme 2600," uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Navíc Česká pošta od října spustila nový a prý i rychlejší systém výdeje zásilek. Místo občanky stačí šestimístný kód. "Zrychlí se obsluha a balík nemusí přebírat zákazník, ale může to být někdo, komu dá ten šestimístný kód," doplnil Vitík.

Jestli to pomůže, ukážou až následující měsíce. Problémy s nedoručenými zásilkami mají totiž společnosti před Vánocemi každý rok.

Jan Socha/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Česká pošta

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz