Domácí

Čínské berušky zaplavily Česko! Ucpěte okna, radí expert

Už to skoro vypadá, jakoby vpád malinkých cizokrajných berušek začínal být neodmyslitelnou součástí evropského podzimu. Do našich krajin se opět vrátili nezničitelní cizokrajní broučci.

Čínské berušky si vybírají lidská obydlí jako úkryt před nastupující zimou. Sice zatím není dokázané, že by pro člověka představovaly nebezpečí, citlivějším jedincům ale zdravotní problémy mohou způsobit. Slunéčka mohou kousnout, což může u některých lidí vyvolat alergické reakce.

Nebezpečná jsou však jsou pro „naše“ berušky, aneb slunéčka sedmitečná. Asijské berušky jsou o mnoho dravější, od těch původních se liší barvou, ty asijské jsou spíše oranžové, a také počtem teček, který je u asijských berušek velmi nepravidelný. Některé berušky harlekýnky, jak se čínským beruškám říká, jsou dokonce černé s červenými tečkami. Cizokrajné berušky mohou na ty původní přenést Laboulbenialesovu houbovou chorobu.

Berušky s ochlazením hledají teplo, a tak se dostávají do domů různými skulinami. Obsadit tak mohou nejen rodinné domy, ale i městské byty. V lidském obydlí zazimují a lze se jich jen těžko zbavit.

Související obsah

"Malým červeným broučkům se moc bránit nelze. Jediný způsob, jak jim ve vniknutí do domu zabránit, jsou dobře utěsněná okna,“ tvrdí experti. Případně počkat, až broučci sami uhynou.
 

"Sotva jsme se zbavili komárů, jsou tady berušky. Nevím, kudy lezou domů, okna máme nová, už radši ani nevětrám a stejně jsou tam pořád nové a nové berušky. Vždycky je vyluxujeme, vyneseme ven a za chvíli můžeme znovu,“ neví si rady Eva z východních Čech. "Kamarádčin syn byl vloni hrozivě pokousaný. Měl po těle červené štípance se žlutými okraji,“ vypráví.

Podívejte se, jak berušky obsadily stěnu domů po České republice.

Problém se netýká jenom střední Evropy. Například obyvatelé Británie hlásí nadměrný výskyt červených broučků také v kuchyních a ložnicích, některým se dokonce skupinky berušek shromažďují okolo světel nebo kouřových čidel.

"Měla jsem v bytě berušky všude kolem vstupních dveří a kolem oken," stěžuje si Britka Debbie Phil Tighe deníku Daily Mirror. "Tyto berušky jsou velmi nepoddajným druhem, navíc každoročně přicházejí ve velkém počtu," říká o invazi Steve McGrail, ředitel společnosti pro ochranu proti škůdcům Pro Kill Environment.

Obsadily asijské berušky i váš dům? Pošlete nám fotografii přes mobilní aplikaci nebo na email zpravy@nova.cz. Nezapomeňte uvést, kde byla fotka pořízena. Děkujeme!

mj, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz