Domácí

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu

Sociálka rozesílá dopisy. Lidé se dozví, kdy půjdou do důchodu
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Možná i Vám teď přišel domů dopis od České správy sociálního zabezpečení. Ta obeslala 100 tisíc lidí, kteří půjdou do důchodu v průměru za 3 až 4 roky. S předstihem tak mají možnost si zkontrolovat chybějící záznamy o zaměstnání tak, aby jim byla vyplácena odpovídající výše důchodu.

Mezi stotisícovkou lidí, kteří dopis v poštovní schránce našli, je i 58letá žena z Pily na Karlovarsku. Zkontrolovala si odpracovaná léta a výdělky, kterých dosáhla. S předstihem. Do důchodu se chystá už za dva roky.

"Já jsem byla touhle službou velice překvapena. Protože na sociálce jsem byla několikrát. A když mi ten dopis přišel, tak jsme si to prohlídla, byla jsem spokojená. Informace byly vlastně normální, přehledné, takže nemám problém s tímhle," popsala Drahomíra Korbelová.

O poznání hůř dopadl muž z Plzně. Přehled nemá úplný. S vyplacením důchodu a jeho výší by měl hodně velký problém.

"Je tam renonc. Chybí mi tam nějaké měsíce. A to z doby budování socialismu, ještě z té doby. Nemohu dohnat, už nevím ani, kdy jsem který měsíc kde pracoval. Ty firmy nemusí ani existovat," vysvětlil obeslaný muž.

Související obsah

"Je to často způsobeno nedodáním evidenčního listu důchodového pojištění. Což je povinností zaměstnavatele," reagovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Pokud zaměstnavatel už neexistuje, povinnost dodat evidenční list má jeho nástupce. V případě nesrovnalostí poradí lidem na okresní správě sociálního zabezpečení.

Přehled o dobách pojištění jinak samozřejmě může získat každý. Musí o něj zažádat správu sociálního zabezpečení. Nejvíc o něj stojí lidí ve věku od 50 do 59 let.

Počet starobních důchodců u nás stoupá. Nyní je jich bezmála dva a půl milionu.

ČTĚTE TAKÉ:

Manželé jsou ve čtyřiceti v důchodu a cestují po světě. Tvrdí, že takhle žít může úplně každý!

Kolik vydělá David Beckham za jediný den? Tahle suma vám vyrazí dech!

Pět věcí, které byste měli stihnout, než odejdete do důchodu

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz