Domácí

Zimní sezóna se blíží, lyžařská střediska nabírají ve velkém

I když na to počasí zatím nevypadá, lyžařské areály už se pomalu připravují na zimní sezónu. Jenže mají zásadní problém, chybí brigádníci. Nejvíce chybí instruktoři lyžování. Zimní střediska jim nabízejí až 250 korun na hodinu a zahraničí dokonce až 400 korun.

Svahy jsou sice ještě zelené a venku okolo 20 stupňů nad nulou. V lyžařských střediscích už se ale teď připravují na zimu.

"Sháníme lidi na obsluhu lanových drah, do restauračních provozů, případně na zasněžování a další pozice. Potřebujeme doplnit stav lyžařské školy. Sto lidí už je nabráno a zhruba další stovku ještě sháníme," uvedl mluvčí Skiraeálu Lipno Vojen Smíšek.

Právě o instruktory lyžování je největší zájem. Nabídky této práce v posledních dnech zaplavují internet. A je to znát, za hodinu si na této pozici mohou brigádníci přijít až na 250 korun.

"Máme k tomu spoustu benefitů, je zde dotované bydlení, mají bazén zadarmo, saunu zadarmo," vyjmenoval vedoucí lyžařské školy Petr Chalupa. Na podobné odměny lákají skiareály napříč českými horami.

Související obsah

Za hranicemi je plat ještě o něco vyšší. Například rakouský Sternstein nabízí lyžařskému instruktorovi až 400 korun za hodinu. "Plus má samozřejmě lyžování zadarmo," uvedl mluvčí skiareálů Hochficht a Sternstein Martin Řezáč.

I v Rakousku je ale sezonních brigádníků nedostatek. "Každý rok sháníme nové pracovníky, je to všude stejný boj, není to jednoduché," doplnil Řezáč.

Související obsah

Brigádníky a sezónní zaměstnance na zimu neshání jen ve skiareálech, ale také v hotelích a penzionech, které jsou v okolí lyžařských středisek. Ani tam si brigádnici nepřijdou na špatné peníze. Například hotel ve Špindlerově mlýně nabízí číšníkovi okolo 1200 korun na den. Kuchař na Klínovci si může vydělat i 40 tisíc měsíčně.
 

Vladimír Hoť/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz