Domácí

Hadí podzim v Česku! Mamba, užovka a krajta způsobily manévry

Hadí podzim v Česku! Mamba, užovka a krajta způsobily manévry
Zdroj: Getty Images

Letos na podzim do Česka evidentně dorazila hadí sezóna. Během necelých dvou týdnů v říjnu musela policie řešit hned tři případy týkající se těchto studenokrevných tvorů. Největší pozdvižení způsobila smrtelně jedovatá mamba zelená, která nejednomu obyvateli Prahy zařídila noční můry.

Jedna česká pranostika říká, že na svatého Jiří, vylézají hadi a štíři. Letos si hadi dali na čas a místo dubna vylezli až s příchodem podzimu.

Na začátku října se pražské Hlubočepy měly na pozoru před mambou zelenou - smrtelně jedovatým hadem, který unikl z domu poté, co měl uštknout svou majitelku, která hada chovala nelegálně. Během čtyř dnů, kdy byla mamba "pohřešovaná", se z ní stala místní celebrita.

A přestože odborníci nedávali tropickému hadovi mnoho šancí na přežití v chladném podzimním počasí, nakonec se had našel na stromě nedaleko domu, ze kterého unikl. Žena, kterou mamba měla uštknout, v nemocnici po pár dnech zemřela. Kde hada sehnala a proč jej chovala v kleci zůstává záhadou.

Podívejte se na video odchytu mamby:

 

O pár dní později na sebe pozornost strhl drobný had, který se skryl v Kauflandu v Orlové na Karvinsku. Supermarket musel pobočku na čtyři dny uzavřít - tak dlouho totiž trval odchyt. "Může to být exotický druh, který do obchodu přicestoval v krabici s ovocem," uvedl při hledání hada herpetolog Vladimír Adámek. Po odchytu se ukázalo, že šlo o neškodnou užovku obojkovou. Jak se do obchodu dostala, není jasné.

Podívejte se na reportáž o odchytu užovky v Kauflandu:

V té samé době, kdy hasiči převraceli supermarket v Orlové vzhůru nohama, se v Praze našel další had. V Praze 13 u Slunečního náměstí muž nahlásil na policii, že ve křoví našel černý pytel s žlutobílou krajtou. Příležitost k velkému pozdvižení však tento mohutný škrtič nedostal - odchytová služba po příjezdu zjistila, že je had mrtvý. "Pracovníci odchytové služby zjistili, že se jedná o krajtu tmavou mutace albino," uvedla mluvčí pražské policie Irena Seifertová.

Související obsah

"Jedná se určitě o ojedinělé případy," vyjádřil se k incidentům mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. "Celé dny tu řešíme telefonáty. Únik mamby zelené nastartoval zájem o tohle téma, jinak by pozornost věnovaná těm dalším hadům nebyla zdaleka tak velká," dodal.

Chov hadů v Česku podléhá poměrně přísným podmínkách. Chovatelé musí mít povolení k chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči a ani poté, co ho získají, si nemohou dělat, co chtějí. Jednou za rok probíhají povinné kontroly.

Související obsah

"V tuto chvíli je v Česku 66 chovatelů hadů, i když ty údaje se pořád mění," informoval Vorlíček. "Loni proběhlo přibližně 55 kontrol, v jednom případě se jednalo o neschválený chov. Letos těch prohlídek bylo přes 30 a byl také zaznamenán jeden případ nepovoleného chovu," dodal Vorlíček.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz