Sršni

Agresivní asijští sršni se šíří Evropou! Pronásledují své oběti

Agresivní asijští sršni se šíří Evropou! Pronásledují své oběti
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Sršeň asijský nebo vosa čínská. Tak se jmenuje agresivní hmyzí druh, který se dostal do Evropy náhodou se zásilkou bonsají a od té doby se vytrvale šíří Evropou. A nezadržitelně se blíží k českým hranicím!

"Sršeň asijský se od roku 2004, kdy byla neúmyslně dovezena do jihozápadní Francie se zásilkou bonsají, šíří západní a jižní Evropou, a to poměrně rychle," upozorňuje na svých stránkách Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.

Agresivní hmyz odborníci zaznamenali nejen na Pyrenejském poloostrově, ale také v Belgii, Německu či Anglii. "Nově se podařilo zjistit její hnízda i v Nizozemí - v září bylo hnízdo zničeno a nyní i na začátku října, k likvidaci dochází nyní," uvedla agentura.

Sršeň asijský je pohromou zejména pro včelaře - evropské včely se totiž narozdíl od těch asijských neumějí proti tomuto novému lovci bránit a umírají ve velkém.

Související obsah

"Sršeň může útočit i na lidi. Zde hraje nepříjemnou roli fakt, že na rozdíl od sršně obecné nepřestává případného vetřelce pronásledovat pár desítek metrů od hnízda, ale vytrvale do té doby, než mu dají žihadlo," varují odborníci.

Špatnou zprávou je, že se hmyzí "nájezdníky" navzdory snaze nedaří zastavit. Likvidace hnízd sršňů asijských, která mohou měřit i přes metr, totiž evidentně nestačí. A přirozeného nepřítele tento bodavý hmyz v Evropě zkrátka nemá.

ČTĚTE TAKÉ:

Alergie: nepodceňujte přípravu na hmyzí útok
Pobodal vás hmyz! Co teď?

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz