Domácí

Čechy děsí přísná pravidla pro hypotéky, chtějí levnější bydlení!

Čechy děsí přísná pravidla pro hypotéky, chtějí levnější bydlení!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Od října začala platit nová pravidla hypoték, kterých se lidé stále obávají. Díky tomu vzrostla poptávka po levnějších nemovitostech. Vyplývá to z průzkumu společnosti CEEC Research, na kterém spolupracovala s firmou KPMG Česká republika. Developerské firmy zaznamenaly také vyšší nárůst poptávky po rezidenčních nemovitostech, která převyšuje nabídku ve všech regionech. Developeři proto navýší počet rezidenčních nemovitostí v Praze o 3,3 procenta, v dalších regionech ČR se pak nabídka zvýší na 2,5 procenta.

Přísnější pravidla hypoték začala platit 1. října 2018. Například výše dluhu žadatelů nesmí překročit devítinásobek jeho čistého ročního příjmu. Dále by také žadatelé měli vyložit na své dluhy maximálně 45 % ze svého čistého měsíčního příjmu. V souvislosti s hypotékami došlo i ke zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou.

Podle průzkumu společnosti CEEC Research a společnosti KPMG Česká republika se lidé nových pravidel obávají, proto došlo k nárůstu poptávky po levnějších nemovitostech a pronájmech. V Praze začnou developeři navyšovat nabízené rezidenční nemovitosti o 3,3 procenta.

Související obsah

V dalších regionech se očekává nárůst nabídky na 2,5 procenta. Rok 2019 by měl však přinést v regionech zpomalení růstu na 1,8 procenta. "Situace na trhu rezidenčních nemovitostí zůstane nezměněna v tom smyslu, že objem poptávky bude stále nad úrovní nabídky. Nicméně, s ohledem na výši cen i regulační opatření ČNB, očekávám meziroční pokles poptávky a snížení tempa cenového růstu," uvedl Pavel Kliment, partner KPMG ČR.

V příštím roce dojde k růstu poptávky po rezidenčních nemovitostech, která převýší nárůst nabídky po celé České republice. Nejvyšší poptávka je developery očekávána v Praze na úrovni 3,2 procent, v mimopražských regionech se zvýší o 2,2 procent.

Zvýšenou poptávku po rezidencích zatím zaznamenaly dvě třetiny ředitelů developerských firem, třetina se s tímto trendem nesetkala. "Žádný mimořádný skok neevidujeme, což ale může být dané i skutečností, že se zaměřujeme na střední a vyšší segment zákazníků, takže na naše prodeje by chystaná regulace měla mít pouze minimální dopad, pokud vůbec. Výrazný dopad bude určitě mít u masovějšího trhu," řekl Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

reg, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz