Dluh

Češi v minusu: Na každého připadá dluh už přes 200 tisíc

Češi v minusu: Na každého připadá dluh už přes 200 tisíc
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Vzrostl počet Čechů, kteří mají problém splatit své dluhy. A to poprvé od roku 2015. Vyplývá to z registru sdružení SOLUS, ktere schraňuje informace o dlouhodobě nesplacených dluzích. Tyto dluhy dosahují výše téměř padesáti miliard korun. V průměru dluží každý Čech asi 210 tisíc korun.

Česká republika měla letos v červnu podle Českého statistického úřadu 10,625 milionu obyvatel. Na jednoho obyvatele včetně nemluvňat tak vychází dluh asi 210 tisíc korun.

Oproti předcházejícímu čtvrtletí se navýšil počet dlužníků v insolvenci o jednu desetinu. Sice se to může zdát málo, přesto je to poprvé, kdy za poslední tři roky čtvrtletně klesla schopnost Čechů dostát svým finančním závazkům.

Související obsah


“Na českém trhu je stále bohužel řada společností, které poskytují spotřebitelské úvěry, ale neprověřují dostatečně bonitu svých klientů a nevyužívají žádný ze zavedených registrů. Pokud se dostane klient takové společnosti do potíží se splácením, často to má dopad i na plnění jeho závazků u zodpovědnějších společností,“ uvedl ke statistikám tajemník sdružení SOLUS Jan Stopka.

Související obsah


Zadlužení lidé se tak dostávají do dluhové pasti. Objednávají si další a další služby či zboží, které pak nejsou schopní splácet.


Počet dlužníků v registru SOLUS se i přes drobný nárůst drží na historickém minimu. Oproti loňskému září ubylo asi 20 tisíc lidí, v současnosti je evidovaných 621 tisíc lidí. V roce 2017 uváděl SOLUS 700 tisíc dlužníků.

Související obsah


Celkový dluh všech obyvatel České republiky činil ke konci druhého čtvrtletí tohoto roku 2,23 bilionu korun. Meziročně vzrostl o 175,1 miliardy. V srpnu to uvedl Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.


“Zatímco celkový objem dlouhodobého i krátkodobého dluhu roste, počet klientů zůstává na stejné úrovni jako před rokem. Každý z nich tedy dluží v průměru vyšší částku. U dlouhodobého dluhu je to průměrně 1,58 milionu korun na klienta, u krátkodobého dluhu pak 190 tisíc korun,“ řekla výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací Lenka Novotná.


 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz