Zahraničí

Migranti se snaží dostat do USA. Trump hrozí uzavřením hranic

Asi dva tisíce migrantů ze středoamerických zemí pokračují ve svém pochodu k hranici Spojených států. Přebrodili se přes řeku mezi Guatemalou a Mexikem. Prezident USA Donald Trump je označil za kriminálníky a pohrozil, že v případě, že budou v pochodu pokračovat směrem k jeho zemi, je připraven uzavřít hranice mezi Spojenými Státy a Mexikem.

Úmorné vedro a nedostatek pitné vody. Migranti ztrácejí při čekání na guatemalsko-mexickém pohraničním mostě trpělivost. Hledají vlastní cestu na druhý břeh. Přes řeku se dostávají pomocí lan, nebo platí místním, aby je v přepočtu za 30 korun převezli na vorech. Chtějí pokračovat přes Mexiko až do Spojených států. 

Další stovky lidí stále čekají na hranici na registraci. Mexiko povolalo posily a nechce je do země pustit najednou. Přijímá jen malé skupinky - většinou rodiny - k azylovému procesu. Většina migrantů pochází z Hondurasu.

Související obsah

Dva a půl tisíce z nich už čekání nevydrželo - a rozhodlo se vrátit zpátky domů. Další, které z rodné země vyhnaly neúnosné životní podmínky, na cestu zpět nepomýšlejí.

Šéf Bílého domu migranty označil za kriminálníky. A je připraven zakročit v případě, že se karavana bude přibližovat k americko-mexickým hranicím. "Pokud budou dál pokračovat, a řeknu vám, že tam jsou velmi špatní lidé a kriminálníci, zavřu hranici, aby se nedostali do naší země. A pošlu tam armádu," řekl Donald Trump.

Na vyčerpávající pochod za lepšími životními podmínkami vyrazilo asi šest tisíc migrantů před týdnem ze severohonduraského města San Pedro Sula. Už řadu let je pořádají nevládní organizace středoamerických zemí, které tím upozorňují na tamní otřesné podmínky. O osudu migrantů teď vyjednávají lídři Guatemaly a Hondurasu.

reg/Kristina Tůmová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz