Život v Evropě

V EU může být 200 tisíc teroristů! Ukradli doklady, tvrdí poslanec

V EU může být 200 tisíc teroristů! Ukradli doklady, tvrdí poslanec
Zdroj: Profimedia

Až 200 tisíc potenciálních teroristů překročilo v loňském roce hranice Evropské unie. Alespoň to s odkazem na údaje Europolu tvrdí europoslanec Tomáš Zdechovský. Jde o lidi, kteří ke vstupu využili kradené či padělané osobní doklady.

Díky falešným dokladům se uprchlíci snadno vyhnou hraničním kontrolám, migračním předpisům a vízovým požadavkům. Bezpečnostní experti varovali, že tyto praktiky jsou příčinou nekontrolovaného vstupu zločinců a teroristů do EU. Na základě interpelace europoslance Tomáše Zdechovského tato fakta poprvé potvrdil i eurokomisař Dimitris Avramopulos. 

"Pašeráci migrantů se stále více organizují, vytvářejí sofistikované profesionální sítě, které fungují nadnárodně, čímž je tato bezpečnostní hrozba s kradenými doklady stále silnější. Interpeloval jsem proto Komisi, abych zjistil, jaké kroky proti tomuto fenoménu dělá,“ vysvětluje Tomáš Zdechovský důvody, proč se už koncem června obrátil na Komisi.

Odpovědi se dočkal nyní. Komise se prý problematikou delší dobu zabývá, a vznikl proto Akční plán pro posílení evropské reakce proti podvodům s cestovními doklady.

Související obsah

"Během uplynulých 12 měsíců proběhly za podpory Europolu čtyři významné operativní akce, jež vedly k zatčení nejméně 47 pachatelů trestných činů, kteří používali padělané nebo falešné cestovní doklady k převádění migrantů či obchodování s lidmi. V jednom případě se organizátorům akce podařilo zajistit 900 cestovních pasů a průkazů totožnosti a pozatýkat 11 členů zločinecké skupiny zapojené do krádeží a padělání cestovních dokladů,“ napsal Avramopulos v odpovědi.

Komise také uvedla, že agentura Frontex podporuje odborné vzdělávání pro členské státy v oblasti boje proti padělkům a rovněž prostřednictvím své sítě pro analýzu rizik podvodů v souvislosti s paděláním evropských dokladů vydává zvláštní příručky o syrských a iráckých dokladech a o rizikových profilech podvodníků.

Související obsah

To ale Zdechovskému nestačí a volá po tom, aby Komise navrhla postup proti lidem, kteří se do Evropské unie dostali pomocí padělaných dokladů. "Řeší prakticky jen pašeráky a nikoliv těch 200 tisíc nelegálních migrantů. U těch, jak víme z dalších zdrojů, pan komisař dále prosazuje svobodu cestování, s čímž naprosto nesouhlasím a v příslušném výboru proto budu požadovat, aby bezpečnostní složky provedly zpětné kontroly a tito lidé byli vyhoštěni,“ uzavírá Zdechovský.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz