Domácí

Nevíte si rady s křečovými žílami? Přečtěte si, co říká odborník!

Odborník na křečové žíly Ota Schütz byl hostem Snídaně s Novou, následně na dotazy čtenářů odpovídal také na našem webu. Hlavním tématem byl vznik tohoto onemocnění, metody jeho léčby a také prevence.

Křečové žíly jsou onemocněním, které trápí velkou část Čechů. A nejde zdaleka jen o estetickou vadu. Postihují nejčastěji nohy, neboť ty jsou nejvíce vystaveny ortostatickému tlaku.

Viditelným projevem je zvětšení a zprohýbání povrchových žil. Pacienta může trápit také mravenčení, brnění, otoky nohou, bolest a časté záněty. V krajním případe jej může postihnout až embolie.

Prim. MUDr. Ota Schütz tvrdí, že řešení problémů s křečovými žílami není dobré odkládat. Spousta lidí si podle Schütze dlouhým váháním přivozuje komplikace, které se následně řeší složitějším a náročnějším způsobem. "Všem pacientům říkám – čím dříve, tím lépe!" tvrdí Schütz.

 V případě rozsáhlých křečových žil doporučuje odborné lékařské vyšetření, kde po důkladném, většinou ultrazvukovém vyšetření doporučí lékaři nejvhodnější metodu léčby. Tou bývá operace křečových žil. "Klasické operace prováděné v nemocnicích jsou plně hrazené všemi zdravotními pojišťovnami,“ říká Schütz. "Na soukromých klinikách zaplatíte za operaci od 1,5 do 50 tisíc korun.“

Jako prevenci doporučuje Schütz kvalitní elastické zdravotní punčochy. Dále pak také samozřejmě je nutné dodržovat správnou životosprávu a mít dostatek pohybu, a to zvláště v případě, že má pacient sedavé zaměstnání. "Křečové žíly zhoršuje také obezita," varuje Schütz.

Primář zároveň upozorňuje, že křečové žíly nejsou zdaleka jen problémem vyššího věku. Mladám ženám se na nohou často objevují i metličkové žilky. Podle lékaře jimi trpí až třetina českých žen.

Mikrovarixy neboli drobné křečové žilky, které se vyskytují nejčastěji na stehnech, jsou v začátcích sice jen kosmetickou vadou, avšak časem mohou přejít ke klasickým křečovým žilám. Metličky se z drtivé většiny tvoří hlavně u žen, na vině může být i hormonální antikoncepce. Pokud slečně překážejí v dokonalém vzhledu, dají se poměrně snadno odstranit laserovou operací.

Zvláště mladým ženám doporučuje primář Ota Schütz onemocnění řešit ještě před případným těhotenstvím. V období gravidity se totiž mohou žíly rapidně zhoršit. "Během těhotsnství se problémy s křečovými žílami mohou výrazně prohloubit. Řešením je vyhledat vhodné zdravotnické zařízení, případně nechat si žíly operovat," tvrdí.

Kromě užívání hormonální antikoncepce mohou náběh na křečové žíly zhoršovat také hormonální výkyvy.  Ohroženy jsou ženy také v období menopauzy,

Lékař upozorňuje, že na křečové žíly není vhodný pobyt v termálních lázních nebo sauně. "Do termálních lázní bych doporučil jet až po vyřešení křečových žil. Teplá voda může přivodit komplikace," říká.

Jako prevenci doporučuje Schütz kvalitní elastické zdravotní punčochy. "Dále pak také samozřejmě je nutné dodržovat správnou životosprávu a mít dostatek pohybu, a to zvláště v případě, že má pacient sedavé zaměstnání," vysvětluje Schütz. Křečové žíly jsou z velké části dědičnou záležitostí, to však neznamená, že by se nedaly léčit nebo že by se problému nedalo předejít.

Související obsah

Pokud trpíte křečovými žílami, podívejte se, co na dotazy čtenářů odpověděl renomovaný lékař. Přes hodinu v chatu radil čtenářům tn.cz Prim. MUDr. Ota Schütz, zakladatel pražské Žilní kliniky a specialista s mnohaletou praxí. Vystudoval Univerzitu Karlovu, absolvoval několik zahraničních stáží a od roku 1994 se na své klinice zabývá léčbou a prevencí onemocnění cév žilního systému.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz