Domácí

Čeští vojáci, kteří přežili dva sebevražedné útoky, jedou domů!

Čeští vojáci, kteří přežili dva sebevražedné útoky, jedou domů!
Zdroj: mise.army.cz

Více než šestiměsíční nasazení v misi v Afghánistánu ukončila 10. strážní rota, kterou zasáhly dva sebevražedné útoky. Postupně se vrátí V srpnu zabil atentátník tři české vojáky, o dva měsíce později afghánský spojenec zranil pět Čechů.

Rota byla nasazena v operaci Rozhodná podpora (Resolute Support), což je vojenská mise NATO v Afghánistánu, v rámci které tisíce spojeneckých vojáků provádí v zemi výcvik, poradenství a podporu.

V úterý předala 10. strážní rota na letecké základně Bagram úkol kolegům 11. strážní roty z Bučovic. Někteří z vojáků se do Česka vrátili už ve středu večer armádním speciálem, který převážel také ostatky zemřelého Tomáše Procházky.

Jednotku zasáhly dva tragické incidenty. První se stal 5. srpna tohoto roku. Při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan zaútočil na vojáky sebevražedný atentátník. Zahynuli tři čeští vojáci Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek. Útočníkovi bylo teprve 17 let.

O dva měsíce později, 17. října, provedl další sebevražedný útok muž ve vozidle plném výbušniny. Pět příslušníků hlídky bylo zraněno, přičemž jeden z nich velmi vážně. Ten stále zůstává v nemocnici v Afghánistánu, jeden ze zraněných už byl ale přepraven do Česka.

Čeští vojáci v Afghánistánu působí už od roku 2002, od té doby se v jich zemi vystřídalo přes devět tisíc. Za posledních pět let mají vojáci z České republiky druhou nejvyšší úmrtnost. Celkem jich na misích zahynulo 14. Dvanáct jich zemřelo přímo v zemi, zbylí dva při převozu. Smutný žebříček vedou vojáci z USA.

Související obsah

V pondělí 22. října byl na jiné základně v Šindándu zabit rotný Tomáš Procházka, posmrtně povýšen na štábního praporčíka. Už nešlo o útok na 10. strážní rotu. Další dva důstojníci utrpěli zranění. Útočníkem byl afghánský příslušník spojeneckých sil.

Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku:

mj, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz