Voják

Armáda převezla tělo zabitého vojáka. Rakev provázel jeho pes

Vojenský speciál přivezl ve středu před půlnocí ostatky českého vojáka zabitého při útoku v Afghánistánu. Na letišti v pražských Kbelích po příletu proběhl krátký ceremoniál. Přítomni byli prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar i rodina zabitého Tomáše Procházky.

Speciál z Afghánistánu přistál na kbelském letišti o půlnoci. Na palubě bylo tělo Tomáše Procházky, část strážní roty, která ukončila svojí rotaci, dva služební psi, které měl Procházka v Afghánistánu, dva vojáci, kteří byli zraněni při útocích v Afghánistánu a tým českých lékařů, který je v Afghánistánu vyšetřil.

Čestná stráž vynesla za doprovodu smuteční hudby v podání armádní kapely rakev s tělem zabitého vojáka. Po slovech armádního kaplana Petra Šabaky následovala státní hymna. Za zvuku písně Blíž k tobě, Bože můj přenesla čestná stráž rakev do přistaveného pohřebního vozu.

Ceremoniálu přihlíželi prezident Miloš Zeman, ministr obrany Lubomír Metnar, náčelník Generálního štábu Aleš Opata, kardinál Dominik Duka a rodina zesnulého vojáka. Čestnou stráž doprovázel jeden ze dvou psů, které měl Tomáš Procházka v Afghánistánu. 

"Ten druhý je vycvičený k zadržení osob a nemohli jsme u něj vyloučit agresivitu. Proto byl použit jen pes určený k vyhledávání výbušnin," prozradil podplukovník Andrej Vítek, velitel jednotky, u níž Tomáš Procházka sloužil. Psi budou po vyšetření veterinářem na letišti převezeni do Centra vojenské kynologie, kde je čeká další veterinární prohlídka a osmadvacetidenní karanténa, pak by měli být přiděleni novým psovodům.


Záznam příletu vojenského speciálu s ostatky Tomáše Procházky:

Dva zraněné vojáky převezla helikoptéra do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Oba by měli být v dobrém stavu, po příjezdu do nemocnice je ale čekala série dalších vyšetření. Jeden z nich byl zraněn při útoku na české vojáky minulý týden, druhý byl postřelen během útoku, při němž zahynul Procházka. V Afghánistánu zůstává ještě jeden voják, který byl zraněn minulý týden.
 

Do Ústřední vojenské nemocnice bylo za doprovodu motohlídky vojenské policie přepraveno také tělo zabitého vojáka.

Původně rotného Procházku ve středu ministr obrany povýšil. "Dnes jsem Tomáše Procházku, který se stal obětí pondělního útoku v Shindandu, in memoriam povýšil do hodnosti štábního praporčíka a udělil mu Kříž obrany státu," informoval Metnar na twitteru. O tom, že zemřelého vojáka povýší, mluvil už při tiskové konferenci v úterý.

Kříž obrany státu uděluje ministerstvo obrany za hrdinství v boji nebo vynikající velitelskou činnost a za zásluhy o obranu České republiky. Jde o vysoké vojenské vyznamenání, které bylo zřízeno v roce 2008. Před povýšením měl Procházka hodnost rotného.

Zatím není jasné, zda pohřeb proběhne se všemi vojenskými poctami, jako tomu bylo v případě tří padlých vojáků v srpnu. Ministr teprve jedná s rodinou.

Související obsah

Procházka byl kynolog z Centra vojenské kynologie Chotyně. Na misi, která měla trvat šest měsíců, odjel letos 28. srpna. S rodinou žil v Hrádku nad Nisou. Před místní radnicí už vlaje černý prapor, ve vestibulu radnice připravují pietu s jeho fotografií. Lidé tam budou moci zapalovat svíčky.

Český voják zemřel při pondělním útoku na základně Šindánd v afghánské provincii Herát. Jeden z afghánských vojáků začal na Čechy střílet, podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty ale necílil přímo na české vojáky. Nepocházel z jednotky, kterou Češi cvičí, byl ale součástí spojeneckých vojsk.

Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku:

epa, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz