Posun času

Posun času zkomplikuje dopravu! Zastaví se některé vlaky i MHD

V noci ze soboty na neděli nás čeká posun z letního na zimní čas. Ve tři hodiny ráno si přetočíme ručičky o hodinu zpět. Pokud se v tu dobu chystáte cestovat, měli byste se mít na pozoru. Změna ovlivní některé vlakové spoje i jízdní řády městské hromadné dopravy.

Přechod z letního času na zimní představuje tu méně nepříjemnou změnu - ráno si zkrátka o hodinu přispíme. Dopravu ale může pořádně zkomplikovat. Ovlivní celkem osm nočních dálkových vlaků Českách drah (ČD) i regionální spoje kolem Prahy.

Dotčené vlaky budou muset uprostřed noci na hodinu zastavit a čekat na odjezd podle středoevropského času. Pokud by to totiž neudělaly, jely by po změně času na zbytku trasy o hodinu dřív. Konkrétně se jedná o tyto spoje:

EN 406 Chopin Wien – Warszawa vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:03 hod. středoevropského času (SEČ).

EN 407 Chopin Warszawa – Wien vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 02:27 hod. SEČ.

EN 442 Slovakia Humenné – Praha vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:33 hod. SEČ.

EN 443 Slovakia Praha – Humenné vyčká ve stanici Ostrava hl.n. a odjede v 02:09 hod. SEČ.

EN 444 Bohemia Košice – Praha vyčká ve stanici Bohumín a odjede v 03:51 hod. SEČ

EN 445 Bohemia Praha – Košice vyčká ve stanici Olomouc hl.n. a odjede v 02:06 hod. SEČ

EN 476 Metropol Budapest – Praha vyčká ve stanici Brno hl.n. a odjede v 02:46 SEČ

EN 477 Metropol Praha – Budapest vyčká ve stanici Brno hl.n. a odjede v 03:15 SEČ

Související obsah

Víkendový posun se dotkne také regionálních spojů v okolí Prahy. "Vliv bude mít konkrétně na spoje tzv. "nočního pražského rozjezdu", tedy vlaků, které ve 2:30 ráno odjíždějí z pražského hlavního nádraží do několika důležitých směrů - směrem do Kolína přes Český Brod i Nymburk, do Kralup nad Vltavou, Mělníka, Kladna, Berouna, Benešova u Prahy a Čerčan přes Vrané nad Vltavou," uvedl mluvčí ČD Petr Pošta. 

Vlaky, které se před půl třetí ráno sjíždějí na pražském hlavním nádraží, pojedou jako obvykle a na své trase v souvislosti se změnou času nikde čekat nebudou. "V opačném směru ven z Prahy budou všechny tyto vlaky odjíždět už podle nového času, tedy ve 2:30 SEČ. Soupravy tak fakticky budou na hlavním nádraží hodinu stát a díky tomu je budou moci využít nejen cestující, kteří přijdou na odjezd ještě podle původního letního času, ale i ti, kteří vyrazí na odjezd už podle pozdějšího středoevropského času," vysvětlil Pošta.

Změna ovlivní noční linky MHD

Posun času se dotkne také nočních tramvají nebo autobusů v městech. "Z tohoto důvodu dojde k úpravám v provozu nočních linek N1, N2, N3, N4, N5, N6 a N7," upozornil mluvčí plzeňského dopravního podniku René Vávro.

Také v Ostravě bude upravena organizace provozu nočních spojů. V neděli dojde ke zrušení spoje linky č. 11 ve směru na Zábřeh. "S odjezdem v 2:13 h (LČ) ze zastávky Plynárny bude zrušen a pojede až v 2:13 h (SEČ)," upozorňuje dopravní podnik.

Mírné změny pocítí také lidé v hlavním městě. Všechny noční tramvajové linky a většina nočních autobusových spojů pojede podle pravidelných jízdních řádů. Spoje, které odjíždějí z konečné zastávky před 2. hodinou letního času, jedou v celé trase podle letního času. Spoje, které odjíždějí z konečné mezi 2 a 3 hodinou letního času, jedou z nástupní zastávky již podle středoevropského času. Linka číslo 953 je v provozu v pravidelném intervalu 60 minut a jede jeden pár spojů navíc. Pro linku 955 je odjezd z konečné zastávky Modrá škola opožděn o 60 minut a posunut na 2:55 hodin letního času.

Související obsah

V Brně se díky změně času dočkají o jedno spojení nočních autobusových linek navíc. Linky N91 (odjezd ve 2:00 z Hlavního nádrží do Lelekovic), N94 (odjezd ve 2:00 z Hlavního nádraží do Bílovic nad Svitavou), N95 (odjezd ve 2:21 z Újezdu u Brna přes Sokolnice do Brna) pojedou ještě dle letního času, nikoli dle času zimního (tedy pouze před posunem času). Pouze podle zimního času pak pojede spoj N91 s odjezdem ve 2 hodiny z Hlavního nádraží do Kuřimi. "U některých vybraných spojů nočních linek bude v uzlu Hlavní nádraží stanoven mimořádný přestup mezi dvěma autobusy téže linky v daném směru, věnujte pozornost informacím od řidičů," upozornila mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. 

Jak se změna dotkne cestování ve vašem městě, si zkontrolujte na webových stránkách příslušného dopravního podniku.

mom, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz