Andrej Babiš

Kvůli korunovým dluhopisům padly trestní oznámení, na Agrofert ne

Premiér Andrej Babiš si v otázce korunových dluhopisů může oddychnout, trestní oznámení na společnost Agrofert policie odložila. Sdělilo to Městské státní zastupitelství v Praze. Babiš byl opozicí kritizován, že si ročně přijde z dluhopisů na 90 milionů korun, které nemusí danit.

"Ve věci nebyly zjištěny skutečnosti nasvědčující tomu, že by popsaným jednáním došlo k spáchání trestného činu. Rozhodnutím policejního orgánu ze dne 23. srpna 2018 byla věc odložena, neboť nejde o podezření z trestného činu a není na místě věc vyřídit jinak," sdělil pro portál iRozhlas, který na odložení upozornil, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Korunové dluhopisy vydal před lety Babišův Agrofert, na který pak přišlo loni v lednu anonymní trestní oznámení. Babiš později firmu převedl do svého svěřeneckého fondu.

"Od začátku bylo vše podle zákona a orgány nemohly dojít k jinému závěru,“ sdělil mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka pro iRozhlas.

Související obsah


Přitom to byl právě Babišův případ, který celou dluhopisovou kauzu rozjel. Od vlastní firmy nakoupil korunové dluhopisy za asi 1,5 miliardy korun s ročním výnosem 90 milionů korun, za což jako ministr financí sklidil kritiku opozice a byl to jeden z důvodů, proč jej tehdejší premiér Bohuslav Sobotka odvolal.

Výnosy z obligace ve výši jedné koruny, vydané před rokem 2013, se nemusí danit. Od minulého roku zahájily finanční úřady 488 kontrol dluhopisů, dokončily jich 157. Nakonec podaly celkem 28 trestních oznámení se škodou až 494 milionů korun.

Související obsah


Andrej Babiš nadále čelí obvinění kvůli sporné dotaci na areál Čapí hnízdo na Benešovsku. Letos v červnu souhlasila společnost Imoba z holdingu Agrofert s vrácením této téměř padesátimilionové dotace. Společnost ale tvrdí, že podmínky dotace neporušila. Vedle Babiše je stíhaných dalších šest lidí - mimo jiné jeho manželka Monika, švagr Martin Herodes a Babišovy dvě dospělé děti.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Andrej Babiš

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Krátká zpráva

Kanadské volby podle předběžných odhadů vyhrál Justin Trudeau

Liberální strana získá v kanadských parlamentních volbách dostatek křesel, aby vytvořila další menšinovou vládu, předpovídá veřejnoprávní televize CBC. Konzervativci v čele s Erin O'Toolem už uznali porážku. Liberály vede 49letý Justin Trudeau, který poprvé zvítězil ve volbách v roce 2015. Podle CBC liberálové obsadí okolo 157 křesel z celkových 338, tedy stejně jako v roce 2019. Pro většinu v parlamentu je potřeba získat 170 křesel.

Píše se na Deník.cz