Energetický regulační úřad

Nová finta dodavatelů energií: Nenápadně vás připraví o tisíce!

Nová finta dodavatelů energií: Nenápadně vás připraví o tisíce!
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Před nekalou fintou dodavatelů energií varuje Energetický regulační úřad (ERÚ). Bez legitimního důvodu někteří z nich navyšují zálohové platby. Pokud pak zkrachují, lidé jen zřídkakdy dostanou své peníze zpět. Podobných případů ERÚ eviduje několik tisíc a stále jich přibývá.

Zálohy, které každý měsíc platíme za energie, by měly odrážet naši reálnou spotřebu. To samé platí i o případných změnách jejich výše. Energetický zákon jasně říká, že dodavatel energií může stanovit výši záloh maximálně v takovém rozsahu, jaká je předpokládaná spotřeba pro další období.

Důvodem ke zvýšení záloh může být například nárůst spotřeby v daném odběrném místě, kvůli kterému stoupne i odhadovaná spotřeba pro další období. Stejně tak do záloh může promluvit zvýšení cen, jestliže k němu dodavatel přistoupil.

"Pokud pro to neexistují objektivní důvody, dodavatel by zálohy samovolně navyšovat neměl. Spotřebitel by se v takových případech měl dodavateli hned ozvat a návrh nových záloh rozporovat. V případě, že se nedohodnou, může lidem pomoci ERÚ, ať už v rámci vyjednávání nebo mimosoudního řešení sporů," říká Miroslav Rottner, ředitel Odboru právní ochrany spotřebitele ERÚ.

Související obsah

Někdy jde o pouhý omyl, který dodavatel rychle napraví. Vyšší zálohy ale mohou účelově účtovat společnosti, které se ocitly ve finanční tísni a snaží se tím alespoň na krátký čas svou situaci vylepšit. "Pokud taková společnost později ukončí svou činnost a skončí v insolvenci, musí lidé o vrácení přeplatků žádat prostřednictvím přihlášení pohledávek v rámci insolvenčního řízení. Úspěšnost jejich vymáhání však bývá nízká," varuje ERÚ.

Upozorňuje ale také na opačné problémy, se kterými se setkává, a to podezřele nízkými zálohami. I když se to zpočátku může zdát lákavé, nakonec na to doplatí odběratel elektřiny či plynu. "Někde jsou spotřebitelům nabízeny zálohy nesmyslně nízké, jinde jim dodavatel slibuje, že u něj budou platit jen deset měsíčních záloh místo dvanácti. Zádrhel ale přijde s ročním vyúčtováním, kde se nedostatečná výše záloh projeví konečným nedoplatkem. Při stejné spotřebě a podobné ceně jsou nižší zálohy jen prodejní lákadlo, které může být za určitých podmínek posouzeno dokonce jako nekalá obchodní praktika," vysvětluje Rottner.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz