Platy

Češky si ročně vydělají až o 80 tisíc méně než muži!

Češky si ročně vydělají až o 80 tisíc méně než muži!
Zdroj: Profimedia

Platová nerovnost je v České republika oproti zbytku EU téměř nejvyšší a zvyšuje riziko chudoby u žen a dětí. Pomoci mohou prorodinná opatření či zvýšení důchodů žen.

Ženy vydělávají v průměru o sedm tisíc měsíčně méně, což ročně dělá rozdíl 80 tisíc korun. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomáše Hanzela z ČSSD to poškozuje nejen rodinu a vnímání rozdílů mezi pohlavími, ale i ekonomiku. Nerovnost dopadá na samoživitelky i důchodkyně.

Samoživitelkám a ženám, které se chtějí vrátit do práce, by mohla pomoci možnost částečného úvazku, dětských skupin či mikrojeslí. Také je tu příležitost nechat si vyplatit zálohované výživné.

Související obsah

Babičky, které se navíc dříve staraly o rodiny, berou v rámci důchodu průměrně o 2400 korun méně než muži a na hranici chudoby se tak dostanou snadněji.

Související obsah

Pomoci by mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí, například projektem 22% ROVNOSTI, protože ženy vydělávají průměrně o 22% méně. Tento projekt sbírá data v oblasti odměňování a řešení.

České firmy by měly mít v budoucnu k dispozici software Logib, tedy možnost otestovat, zda a v jaké míře diskriminují své zaměstnankyně. "Před několika týdny jsme také navrhli v rámci novelizace zákoníku práce zavedení institutu sdíleného pracovního místa, který dobře funguje na Slovensku nebo v Německu,“ uvedla ministryně práce a sociáních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

amb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Krátká zpráva

Zelenskyj promluví k českému parlamentu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by měl k českému parlamentu promluvit 15. června. Po schůzce vedení obou komor to oznámila šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Poslanci a senátoři si projev ukrajinského prezidenta poslechnou ve svých sídlech.

Píše se na Deník.cz