Platy

Češky si ročně vydělají až o 80 tisíc méně než muži!

Češky si ročně vydělají až o 80 tisíc méně než muži!
Zdroj: Profimedia

Platová nerovnost je v České republika oproti zbytku EU téměř nejvyšší a zvyšuje riziko chudoby u žen a dětí. Pomoci mohou prorodinná opatření či zvýšení důchodů žen.

Ženy vydělávají v průměru o sedm tisíc měsíčně méně, což ročně dělá rozdíl 80 tisíc korun. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomáše Hanzela z ČSSD to poškozuje nejen rodinu a vnímání rozdílů mezi pohlavími, ale i ekonomiku. Nerovnost dopadá na samoživitelky i důchodkyně.

Samoživitelkám a ženám, které se chtějí vrátit do práce, by mohla pomoci možnost částečného úvazku, dětských skupin či mikrojeslí. Také je tu příležitost nechat si vyplatit zálohované výživné.

Související obsah

Babičky, které se navíc dříve staraly o rodiny, berou v rámci důchodu průměrně o 2400 korun méně než muži a na hranici chudoby se tak dostanou snadněji.

Související obsah

Pomoci by mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí, například projektem 22% ROVNOSTI, protože ženy vydělávají průměrně o 22% méně. Tento projekt sbírá data v oblasti odměňování a řešení.

České firmy by měly mít v budoucnu k dispozici software Logib, tedy možnost otestovat, zda a v jaké míře diskriminují své zaměstnankyně. "Před několika týdny jsme také navrhli v rámci novelizace zákoníku práce zavedení institutu sdíleného pracovního místa, který dobře funguje na Slovensku nebo v Německu,“ uvedla ministryně práce a sociáních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

amb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz