Ekonomika

Mění se podmínky pojistného. Změny se dotknou milionu Čechů

Mění se podmínky pojistného. Změny se dotknou milionu Čechů
Zdroj: mediafax / oficiální zdroj

Podnikatelé by se měli připravit na změny, které přijdou v roce 2019. Podle nového zákona se změní splatnost záloh na důchodové a nemocenské pojištění. Další změnou bude výše těchto záloh.

Ke konci září Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala více než milion OSVČ. Ti by se měli mít na pozoru, od příštího roku se jim změní podmínky pojistného.

Do konce letošního roku platí, že se měsíční zálohy na důchodové a nemocenské pojištění jsou splatné v následujícím měsíci. Od ledna 2019 však budou OSVČ muset hradit zálohy v měsíci, ve kterém podnikají. Zálohy tudíž budou splatné pro stávající měsíc, nikoliv pro ten následující.

"Doporučujeme proto všem OSVČ i dalším, kteří zvažují, že v příštím roce začnou podnikat, aby se včas s novými pravidly seznámili. Díky tomu si v předstihu vhodně nastaví platby pro úhradu pojistného a předejdou tím i případnému zániku nemocenského pojištění," uvedl ředitel ČSSZ František Boháček.

Aby podnikatelé nemuseli mít v lednu zaplacené dvě zálohy na pojistné na důchodové pojištění, bylo stanoveno, že zaplatí zálohu pouze v lednu 2019. V prosinci 2018 jim tak odpadá povinnost platit uhradit zálohy za leden. Toto ustanovení se týká pouze důchodového pojištění, nikoliv nemocenského.

 

Související obsah

S novým rokem přichází i zvýšení minimálního měsíčního pojistného na nemocenské pojištění. Zatímco do konce letošního roku se platí minimální měsíční pojistné ve výši 115 korun, od příštího roku se to zvýší na 138 korun.

Aby nemocenské pojištění na přelomu roku nezaniklo, je důležité, aby podnikatelé uhradily pojistné za prosince minimálně 115 korun a v lednu minimálně 138 korun. Na rozdíl od záloh na důchodové pojištění tedy OSVČ v prosinci musí zálohy na nemocenské pojištění uhradit.

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zkrotit domácí rozpočet? 4 věci, které musíte změnit
Máma na živnosťák? Co naplánovat včas a jak ušetřit

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz