Domácí

Pohroma u Labské boudy! Takhle požár zpustošil horskou krajinu

Hasiče, kteří v sobotu večer hasili požár v Krkonoších, čekal nelehký úkol - situaci komplikoval silný vítr, tma a mrazivé počasí. Na pomoc si přivolali i hasiče z Polska - hrozilo totiž, že se požár dostane i na polské území.

Plameny v sobotu večer zachvátily louku a lesní porost v Krkonoších. Na místě šlehaly vysoké plameny, do kterých se opíral silný vítr. Hrozilo tudíž nebezpečí, že se požár rozšíří do okolí a zasáhne i nedalekou Labskou boudu.

Na místo postupně vyjelo sedm jednotek z Královéhradeckého a Libereckého kraje a byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. Hasiči zažádali i o letecké hasení, tomuto požadavku ale centrála nakonec vyhovět nemohla - tma a povětrnostní podmínky neumožňovaly letecký zásah.

O pomoc proto požádali i polské hasiče, plameny se totiž šířily směrem k polským hranicím. Naštěstí je zastavila hraniční cesta, a tak hořelo pouze na území Královéhradeckého kraje.

Požár se podařilo zlikvidovat v půl osmé po třech hodinách hasení, nicméně na místě celou noc zůstalo několik hasičů, aby monitorovali situaci. "Nebylo to snadné. Teplota v horách klesla na -15 stupňů Celsia," uvedla na Facebooku polská stránka Karkonoski Park Narodowy.

"Vedle hasičů pomohly proti šíření požárů cesty, přes které se požár nedostal. Podle zběžného ranního ohledání příroda neutrpěla zásadní školy, shořela suchá tráva, ostřice a odumřelé kleče," uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

 

Související obsah

"Vyčkáme oficiální zprávy hasičů o zásahu a vyšetření věci. Zdá se ale, že divoké teorie, které se od včerejška objevovaly na Facebooku a v diskuzích, nemají oporu v realitě," dodal Böhnisch. Ihned po zveřejnění informací o požáru se na Facebooku totiž vyrojily komentáře o úmyslném založení ohně dvěma chlapci, kteří pak z místa utekli.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz