Andrej Babiš

Babiš: Čapí hnízdo vymyslela dcera. Vládu bych sestavil znovu

S nápadem na Čapí hnízdo přišla Babišova starší dcera Adriana, prozradil premiér v pořadu Vládní krize: Andrej Babiš exkluzivně na TV Nova. Zdůraznil, že farmu sám nikdy nevlastnil. Jeho syn byl v době, kdy k převodu akcií došlo, psychicky v pořádku, nemoc se u něj projevila až o osm let později. To, jestli bude vypovídat na policii, nechá Babiš na něm.

"Mě to velice mrzí a je mi to líto, protože já si myslím, že ty demonstranti nemají pravdu. Říkají, že jsem StBák, to není pravda, ty soudy jsem vyhrál, s StB nikdy nespolupracoval," řekl Babiš o sobotních demonstracích.

Své rozhodnutí neodstoupit ani na moment nezvažoval. "Určitě ne, protože pravda je na mé straně," řekl premiér.

Babiš odmítl zprávu, že by syna neviděl od své svatby s Monikou Babišovou před rokem a půl. "Byli jsme několikrát spolu a byl jsem i ve Švýcarsku," uvedl. V roce 2015 vše začalo, když mu zavolali policisté, že jeho syna našli ve špatném psychickém stavu v autě na D1 a odvezli jej do léčebny v Havlíčkově Brodě. Babiš jej nechal přeložit do Národního ústavu duševního zdraví, kde se poprvé seznámil s doktorkou Protopopovou.

Společně hledali někoho, kdo by se o Andreje Babiše juniora staral. "Její manžel nabídl, že by se o něj staral, byl jsem mu vděčný," řekl premiér. Protopopov se následně nechal zaměstnat Agrofertem.

"Novináři porušili zákony, ukradli kód, aby se dostali do domu. Neřekli, že budou natáčet. Neříkali pravdu. Můj syn ani jeho máma nevěděli, že jsou točeni na záznam. Novináři lhali, že s tím souhlasili," zopakoval Babiš.

"Když jsem se s ním setkal, tak jsem mu vysvětloval, o co tady jde. Že tu ti novináři vyvolávají tu kauzu. Ale on je přesvědčený, že na ten výlet do Ruska nejel dobrovolně, přitom si tam ve finále našel přítelkyni," popsal Babiš setkání se synem tento víkend ve Švýcarsku. O tom, jestli by Babiš mladší nepřehodnotil své vyjádření, se podle premiéra spolu nebavili. Se synem hrál i šachy.

"Je to nesmysl!" reagoval premiér na otázku, jestli poslal syna do Ruska, aby se vyhnul výslechům v kauze Čapí hnízdo. Stav jeho syna se zhoršil proto, že jej pronásledovali novináři, proto doktorka Protopopová navrhla, aby odjel pod dozorem jejího manžela na výlet do Ruska a na východní Ukrajinu. Tyto destinace volil proto, že Protopopov je Rus a nemá víza do Evropy.

Související obsah

Syn mu občas poslal z výletu fotografii. "Našel si přítelkyni, kterou má rád. Dokonce se zasnoubili a jsou v pohodě," řekl Babiš. Protopopov se podle něj vrátil do Prahy a nechal Babiše mladšího s jeho ukrajinskou přítelkyní. "Asi se mu tam přestalo líbit a na to napsal mail, že byl unesen," řekl v rozhovoru v TV Nova.

Babiš zopakoval, že kdyby nebyl v politice, tak by nikdo o žádném Čapím hnízdě nikdy neslyšel. Dotace byla podle něj přidělena podle pravidel. "Moje rodina si koupila firmu, která se následně ucházela o dotaci, protože moje starší dcera, která má ráda koně, měla přítelkyni, která má také ráda koně, tak vypracovala projekt. Rodina se rozhodla, že to bude rodinná firma. Všechno to proběhlo podle pravidel," trvá na svém Babiš.

Související obsah

 

Akcie získala Babišova rodina v roce 2007, premiér připomněl, že ještě v roce 2014 se u jeho syna porucha neprojevovala. "Nechci za něj mluvit," odpověděl Babiš na otázku, jestli je jeho syn ve stavu, kdy by prostřednictvím švýcarské policie mohl v kauze vypovídat. Babišova dcera byla na policii a na její zdravotní stav byl vypracován posudek, prozradil premiér.

"Samozřejmě, že ano," reagoval Babiš na dotaz, jestli jeho syn věděl, co podepisuje. V reportáži TV Seznam totiž Babiš mladší tvrdil, že s kauzou je spojený, ale že nevěděl, co podepisuje.

Z jednání s ČSSD měl Babiš dobrý pocit, neobává se tedy, že by kauza mohla vést k pádu vládu. Předsedu KSČM Vojtěcha Filipa požádá, aby mohl vystoupit na poslaneckém klubu a mohl situaci vysvětlit.

Pokud by vláda padla, Babiš by přijal nabídku od prezidenta, aby znovu sestavil vládu. Pokud vláda hlasování o důvěře přežije, je Babiš připraven dokončit mandát. „Nikdy jsem tolik nepracoval. Dělám maximum pro Česko a daří se nám,“ uzavřel Babiš.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz