Kontrola

Zákazníky okrádá každý druhý obchod! Kontroly šokovaly

Každý druhý obchod v Česku okrádá zákazníky. To je závěr kontrol České obchodní inspekce, které trvaly tři měsíce. Kontroloři se zaměřili na prodej za akční ceny a sezónní slevy a uložili přitom pokuty za 13,5 milionu korun. Prodejci podle nich stále častěji špatně uvádějí ceny u vystaveného zboží.

Nejasná nebo špatně uvedená cena po slevě, nebo zboží, které má dokonce několik cen - to jsou podle inspektorů časté praktiky obchodníků. Inspektoři uložili dohromady 418 pokut z celkových 1006 kontrol.

Zkontrolovány byly od 1. července do 30. září obchody napříč republikou - od kamenných prodejen po e-shopy. Až 160 prodejců své zákazníky okradlo.

"Kolikrát je uvedeno třeba u oblečení sleva až 70 % a pak zjistíme, že na žádném z výrobků, na žádném oblečení není ta cena uvedena, že je tam třeba 30 %," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Vysoký počet prodejců mělo také problém s účtenkou, ani na vyžádání ji nechtěli vydat.

Související obsah

Nepoctivci zaplatili pokuty celkem za 13,5 milionu korun. Nejvíce nedostatků bylo zjištěno u prodejců v Jihomoravském a Zlínském kraji. Naopak nejméně pochybili prodejci v Praze a Středočeském kraji nebo na Hradecku a Pardubicku.

Prodejci také neměli některé druhy zboží z akčního letáku nebo nebyly momentálně dostupné. Zákazník by měl být tedy ostražitý a nenechat se zlákat atraktivními slovíčky, jako je sleva, akční cena nebo Black Friday. Není totiž sleva jako sleva. A to platí i pro internetové nákupy ze zahraničí.

Jana Schillerová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz