Termiti

Větší než Británie! Za tisíce let vytvořili termiti gigantickou stavbu

Jeden z nejúchvatnějších výtvorů bioinženýrství zůstával vědcům dlouho utajený! Stovky milionů termitích kup pokrývají plochu větší, než je Velká Británie. Některé jsou staré tisíce let.

Pilný hmyz v Brazílii se opravdu činil! Plochu více než 230 tisíc kilometrů čtverečných, tedy rozsáhlejší, než je například Velká Británie, pokrývají hliněné kopy. Ty mají na výšku až dva a půl metru, u základny průměr okolo devíti metrů a jsou pozůstatkem termití práce - hmyz tak ukládá odstraněnou zeminu při tvoření podzemní sítě tunelů.


Z deseti kubických kilometrů hlíny vytvořili termiti asi 200 milionů kuželovitých kop. Některé kopy jsou staré i více než 4000 let, starší než některé egyptské pyramidy. Vědcům bylo území dlouho utajené, objevili je jen kvůli odlesňování pralesů.


"Jedná se o pravděpodobně o nejrozsáhlejší bioinženýrskou činnost u jednoho hmyzího druhu," sdělil podle portálu Independent Roy Funch, jeden z autorů studie o brazilských termitech a jejich stavbách.

Související obsah


Brazilští termiti Syntermes dirus mohou mít na délku asi 1,2 centimetru. Živí se spadaným listím. Za svou potravou vyráží především v noci.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz