Koření

Úžasná stavba ukrytá tisíce let je vidět i z vesmíru

Nejrozsáhlejší stavba světa, která je dokonce vidět i z vesmíru - ne, nemluvíme ani o pyramidách ani Velké čínské zdi, ale o jen těžko uvěřitelném objevu hromad zeminy, které mají na svědomí termiti. Největší stavbu nejen hmyzí, ale vůbec celé zvířecí říše jsme prozkoumali v Brazílii.

Hromady hlíny větší než člověk. Severozápad Brazílie je těmito záhadnými haldami posetý. Jsou všude, kam jen dohlédnete a jejich počet šplhá do desítek milionů.


Domorodci je od pradávna považovali za výtvor bohů a nelámali si s hromadami hlíny hlavu. Výtvory termitů proto zůstaly až do loňského roku skryté očím vědců. Až brazilskému botanikovi Royovi nedaly spát a začal pátrat po jejich původu. A nevědomky tak stál u jednoho z nejúžasnějších objevů.
 

"Je to největší stavební projekt, který nemají na svědomí lidé. Zůstával skryt tisíce let a jen nedávno se o něm dozvěděli i vědci. Je to úžasný objev - něco jako mayský chrám ukrytý v pralese. Byl tu, ale my jsme o něm nevěděli," potvrzuje univerzitní botanik Roy Funch.

Související obsah


 

Neobvyklé kopečky se ukrývají ve vnitrozemí na severovýchodě Brazílie v oblasti zvané Caatinga, kde je suché podnebí. Právě díky tomu se hromady hlíny nakupené termity uchovaly - některé i tisíce let.

A k čemu vlastně hromady hlíny slouží? Nejde o žádný architektonický skvost, ale vlastně jen a jen o odpad. Termiti v hromadách totiž nežijí.

TN.cz/vem
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz